Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in iadesi: Bakan Bozdağ, Arnavut mevkidaşıyla görüştü

Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce kişiyi dolandırmakla suçlanan Faruk Fatih Özer’in Arnavutluktan iadesi için girişimler sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu kapsamda Arnavut mevkidaşı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in iadesi: Bakan Bozdağ, Arnavut mevkidaşıyla görüştü

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Faruk Fatih Özer'in iadesi konusu ele alındı.

Binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan Faruk Fatih Özer, 'un Vlora kentinde yakalanmıştı. Özer'in 3 ayrı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapsi isteniyor.

THODEX SORUŞTURMASI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin'in yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl işlem yapıldığı ve borsalar arasındaki farklılıklar anlatılıyor.

isimli şirketin 400 bin lira sermaye ile firari sanık Faruk Fatih Özer tarafından kurulduğu anlatılan iddianamede yer verilen MASAK raporunda, Thodex platformunun müştekileri iş ve işlemleri nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporunda, sanık Faruk Fatih Özer'in hakimiyeti altındaki 3 ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer edildiği vurgulanarak, bu transferlerin önemli bir kısmının sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer'in ticari merkezi Malta'da bulunan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı nezdinde yer alan kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği vurgulanıyor.

İddianamede, bu suçlar sebebiyle 356 milyon liralık zarar oluştuğuna yer veriliyor.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede firari Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 21 sanık hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle " ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 12 bin 164'er yıldan 40 bin 562'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...