Ticaret Bakanlığından "uçan balon" uyarısı

Ticaret Bakanlığı, Sevgililer Günü'nde satışı artan uçan balonlarla ilgili uyarıda bulundu. Açıklamada helyum gazıyla doldurulan balonların tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.02.2020 - 12:12

Ticaret Bakanlığından "uçan balon" uyarısı

Ticaret Bakanlığı "uçan balon" satışlarının özellikle 'nde arttığını belirterek, tüketicileri sadece helyum gazıyla doldurulan uçan balonları satın almaları konusunda uyardı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "uçan balonların" denetimlerinin yıl boyunca sürdürüldüğü ifade edildi.

Söz konusu balonların satışlarının 14 Şubat Sevgililer Günü'nde arttığı kaydedilen açıklamada, bu ürünlerden kaynaklı muhtemel kazaları önlemek ve tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini korumak amacıyla balonları satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara yer verildi.

"CİDDİ YANIKLAR OLUŞABİLİR"

Helyum gazı dışında bazı yanıcı ve patlayıcı özelliğe sahip gazlar kullanılarak dolumu gerçekleştirilen uçan balonların çakmak, kibrit ve mum gibi bir alev kaynağına yakın olması halinde ciddi yanıklara yol açabildiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Söz konusu riskin bertaraf edilebilmesi amacıyla Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği çerçevesinde uçan balonların doldurma işleminde helyum gazı dışında başka gaz kullanılması Bakanlığımızca yasaklanmıştır. Bu bağlamda, tüketicilerimizin uçan balon satılan yerlerde dolum yapılan gazın niteliğini öğrenmeleri ve sadece helyum gazıyla doldurulan uçan balonları satın almaları büyük önem arz etmektedir. Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerimiz 'Alo 175 Tüketici Hattı' aracılığıyla Bakanlığımıza ulaşabilirler."

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ ALIRKEN TUZAĞA DÜŞMEYİN

Sayfa Yükleniyor...