Tıp Kurumu’na ‘Kızılırmak’ davası

Kızılırmak suyuyla ilgili yaptığı uyarılar nedeniyle Tıp Kurumu Derneği Başkanı Mehmet Altınok ve Genel Sekreter Ali Rıza Üçer hakkında dava açıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2009 - 12:25

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Tıp Kurumu Derneği Başkanı Mehmet Altınok ve Genel Sekreter Ali Rıza Üçer'in 4 Haziran 2008'de yaptıkları basın açıklamasıyla, Kızılırmak suyunun Ankara'ya taşınarak, vatandaşların kullanımına sunulması konusunda bazı değerlendirmelerde bulundukları belirtildi.

Sanıkların, ''Kızılırmak suyunda çeşitli kimyasal maddeler bulunduğunu ve bunların insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu'' savunduğu ve bu iddiaların basın yayın organlarında yer bulduğuna işaret edilen iddianamede, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in ise ''Bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı, halkın yanlış bilgilerle kafasının karıştırıldığını'' kaydettiği bildirildi.

Konuya ilişkin verilen takipsizlik kararının Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesince kaldırılması nedeniyle sanıklar hakkında kamu davası açılması zorunluluğu ortaya çıktığı belirtilen iddianamede, Altınok ve Üçer'in, ''Kamu görevlisine görevi dolayısıyla alenen hakaret'' ve ''İftira'' hükümlerini düzenleyen TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca, 2 yıl 2'şer aydan 6 yıl 4'er aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklar, Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Sayfa Yükleniyor...