Titanic'ten yeni bakteri türü

14 Nisan 1912 tarihinde Atlantik Okyanusu'nun derinliklerine gömülen efsanevi transatlantiğin kalıntılarında pasla beslenen yeni bir bakteri türü keşfedildi.

07.12.2010 - 12:49

Titanic'ten yeni bakteri türü

Halomonas titanicae adı verilen bakteri, paslanmakta olan demir üzerinde meydana gelen ve genellikle batıklarda görülen delikli ve kırılgan yapıların aralarında bulundu. İlk kez tanımlanan bakteri türünün başlıca besin kaynağını paslanmakta olan metal oluşturuyor.

Titanik üzerinden örnekler 1991 yılında Mir 2 denizaltısınca alınmıştı. Sonrasında Dalhousie Üniversitesi, Ontario Uzay Merkezi ve Seville Üniversitesi’nden araştırmacıların meydana getirdikleri ekip tarafından bu örnekler üzerinde yapılan incelemeler sırasında bakteriyi izole etmek mümkün oldu. DNA dizilimi elde edilen bakterinin yeni bir tür olduğu daha sonra anlaşıldı.

Batıklar üzerinde bulunan sarkıt şekilli bu pas yığınlarında bir çok bakteri ve mantar türü yaşamını sürdürüyor. Yeni türün, oluşum mekanizması henüz tam anlamıyla çözülmemiş olan bu yapıların ne şekilde meydana geldiklerine ve batıklar üzerinde devam eden geri dönüşüm sürecine ışık tutacağı düşünülüyor. Bunun yanında makalede de belirtildiği üzere bakteriler, denizaltı petrol ve gaz boru hatlarının yıpranma sürecinden nasıl daha iyi korunabileceklerinin anlaşılması açısından da iyi bir fırsat.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...