Toptan: DTP’liler için çıkış yolu arıyorum

Köksal Toptan, ifade vermeleri için savcılığa çağrılan DTP'li milletvekillerinin durumu için bir çıkış yolu aradığını söyledi.

Anadolu Ajansı 17.05.2009 - 16:18

Toptan: DTP’liler için çıkış yolu arıyorum

Cumhurbaşkanı Vekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Dolmabahçe Sarayı'nda sabah kahvaltısında bir araya geldiği medya temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. DTP'li milletvekillerinin savunmalarının alınması konusundaki soru üzerine Toptan, sürece ilişkin bilgi verdi.

Diyarbakır, Adana ve İstanbul mahkemelerinin talimatı üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yazısının TBMM'ye ulaştığını anlatan Toptan, şunları söyledi: ''Arkadaşlarımız hukuki işlem olarak bu 5 milletvekiline birer yazı yazdı, mahkeme yazısını da eke koyarak bana getirdi. Ben onu imzalamadım. Kanunlar Müdürlüğümüzle istişare edip, bunun bir süre tutulmasının ve bu arada benim bir takım girişimlerde bulunmamın doğru olacağı sonucuna vardık. Ben, o arada Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı ile herhangi bir emrivaki ile karşı karşıya kalma ihtimaline karşılık temaslar kurdum, kendilerine bilgi verdim. O çalışmalar sürerken, bizim kendi iç bürokrasimizde bir yanlış anlama sonucu bu yazılar genel sekreterimizin imzasıyla milletvekili arkadaşlarımıza gönderilmiş. Ben bir gün sonra haber aldım ve derhal bu yazıların geri alınmasının sağlanmasını rica ettim. 4 tanesi geri alındı. 1 milletvekili, Sayın Aysel Tuğluk Ankara dışında olduğu için telefon teması kuruldu. Çarşamba günü Ankara'ya geleceğini ve yazıyı bize iade edeceğini söyledi''

"ALLAH ŞAHİT ÇIRPINIYORUM"
Bunları hukukun üstünlüğü, yasama dokunulmazlığının daha yumuşak yorumlanması gerektiğinin sonucu olarak yaptığını belirten Toptan, bu arada özellikle ceza usul hukukçularıyla da temas kurmaya çalıştığını belirtti. Bir çıkış yolu, makul bir yol, eskiyi hatırlatan görüntüleri önlemek ve mümkünse yasama dokunulmazlığı kavramına yeni bir yorum getirmek için çaba sarf ettiğini kaydeden Toptan, şöyle devam etti: ''Ama bu arada zaman zaman gazeteci arkadaşlarımızla konuyu konuşurken, doğal olarak ben fikrimi nasıl anlatayım, Anayasanın 83. maddesini söylüyorum. 83. maddenin atıf yaptığı 14. maddeyi söylüyorum ve o hükümleri yorumluyorum. Diyorum ki Anayasanın 83. maddesi, 14. maddesi beraber ele alındığında ve Yargıtay 9. Ceza Dairesinin de bundan önce vermiş olduğu bir karar dikkate alındığında, seçimden önce Anayasanın 14. maddesinin kapsamına giren suçun işlenmesinin soruşturmaya başlanması halinde dokunulmazlık kapsamı dışında kalıyor. Benim yorumum değil. Anayasanın lafzının ve o lafzı yorumlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin yorumu. Ben onu söylüyorum ama bazı gazetelerimiz bazı köşe yazarı arkadaşlarımız, sanki ben böyle istiyormuşum gibi yansıtıyor. Haksızlık oluyor. Ben burada Allah şahit çırpınıyorum. İstemiyorum öyle bir görüntü... İçişleri Bakanı'na rica ediyorum ki 'aman size böyle bir şey gelirse, sizin polise, sakın bizle konuşmadan bir şey yapmayın'. Ben böyle çırpınırken, bir çıkış yolu bulmaya çalışırken, bunun yanlış değerlendirilmesi beni doğrusunu isterseniz üzüyor.''

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ
Söz konusu yazıları tuttuklarını belirten Toptan, ''Ne yapabiliriz biz? Biz mahkemeye yazı gönderebiliriz. Deriz ki 'bu bizim işimiz değil, tebligat...' Bunu nasıl isterseniz yapın. Bu işin kolaycılığı ve kanuniliği... Bizi sorumluluktan belki kurtarıyor ama sorunu çözmüyor. Niye? Böyle bir talebi mahkemeye iade yaptığınız zaman, o yasaların kendisine vermiş olduğu, ifadesine göre zorunluluk nedeniyle ihzar müzekkeresi çıkarıp bu arkadaşlarımızı nerede bulursa, Mecliste kuşkusuz izin vermeyiz, alıp götürüp savunmalarını almaya teşebbüs edecek. Bu benim ne dileğim, ne olmasını istediğim bir şey'' diye konuştu.

Bu konuda Anayasa değişikliği gerektiğini belirten Toptan, şunları söyledi: ''Anayasayı değiştirmek de önümüzdeki sorunlardan bir başkası. Ben ısrarla Eylül ayından itibaren bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuralım, her partinin Anayasa değişikliği ile ilgili düşüncelerini, taleplerini, önerilerini, masanın üstüne koyalım, bunlar içerisinde örtüşenleri tespit edelim. Süratle onlarla ilgili bir Anayasa değişikliği yapalım, geriye uzlaşılamaz maddeler kalıyorsa, onları bir ikinci paket olarak partilerin veya herhangi bir partinin kendi inisiyatifine bırakalım diye çırpınıyorum. Ama doğrusunu isterseniz o konuda bir noktaya gelebilmiş değiliz. Bundan sonra ne olur? Kötü bir şey olsun istemiyorum.''

Köksal Toptan, ''Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin daha önce seçim beyannamelerinde ya da programlarında ortaya koydukları Anayasa değişiklikleriyle ilgili önerileri masanın üzerine koymalarını sağlayabilirsek, oralarda uzlaşma noktaları bulabileceğimizi düşünüyorum'' dedi.

Toptan, geçen Eylül ayında siyasi partilere birer mektup göndererek 4 ana başlık altında, 4 ayrı uzlaşma komisyonu kurulmasını önerdiğini anımsattı. Toptan, 3 partinin bu komisyonlara 2'şer üye verdiğini ancak CHP'nin komisyonlara katılmadığını söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın daha sonra ilgili İçtüzük'le ilgili komisyona üye verebileceklerini kendisine söylediğini belirten Toptan, İçtüzük Komisyonu'nda yaklaşık 5 ay çalışılarak uzlaşı halinde hazırlanan bir metin ortaya çıkarıldığını kaydetti. Şu anda söz konusu metnin siyasi partilerce değerlendirildiğini belirten Toptan, önümüzdeki günlerde ya da aylarda bu konuyu Meclis'te görüşme imkanı bulacaklarını temenni ettiğini söyledi.

''Fakat Anayasa değişikliği konusunda maalesef mesafe alamadık'' diyen Toptan, Anayasa değişikliğinin, toplumun değişik kesimlerinin, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin gündeminde olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...