Trafik kavgasında ölüme haksız tahrikle 2,5 yıl hapis

Ankara’da trafikte tartıştığı Yalçın Başol’u iterek başını asfalta çarparak ölümüne neden olduğu suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Mert A., haksız tahrik ve takdir indirimiyle 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Trafik kavgasında ölüme haksız tahrikle 2,5 yıl hapis

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

’da trafik kavgası sırasında ölüme ilişkin davada Mart A. isimli kişi haksız tahrik ve takdir indirimiyle 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir firmada kuryelik yapan Mert A., 15 Temmuz 2022’de 06 DBA 910 plakalı motosikletle Yenimahalle ilçesindeki Kordonboyu Caddesi’nde kırmızı ışıkta durdu. Arkadan gelen Özcan Başol’un kullandığı 34 LD 4232 plakalı otomobilden inen Yalçın Başol ile Mert A., yol vermeme nedeniyle tartıştı.

Mert A.’nın kollarından tutarak ittiği Başol, yere düşüp başını asfalta çarptı. Yaralanan Başol, ambulansla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Güvenlik kamerası görüntülerinde, Yalçın Başol’un sopayla Mert A.’ya vurmaya çalıştığı ve Mert A.’nın kendisini savunmak için Başol’u yere düşürdüğü tespit edildi. Gözaltına alınan Mert A., adli kontrolle serbest bırakıldı. Mert A. hakkında Kasten öldürme suçundan Ankara 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

“ELİNDEKİ SOPAYLA BANA VURDU”

Karar duruşmasında son savunmasını yapan Mert A., trafikte motosikletiyle durduğu sırada Başol’un kullandığı aracın arkadan kendisine çarptığını ileri sürerek, şunları söyledi:

“Çarpma sonucu motosikletle birlikte düştüm. Çarpma öncesi ben kimseye küfretmedim. Yan tarafında oturan Yalçın Başol, araçtan indi ve elinde beyzbol sopası vardı. Motosikletim düşmesin diye tutuyordum. Maktul, elindeki sopayla bacaklarıma, sırtıma, kalçama, omzuma ve kaburgama vurdu. Canım çok yandı. Uzaklaşması için omuz kısmından itekledim. Ben kendisini itekleyince ayağı takıldı ve düştü. Düştüğü yer düz yoldu. Kafasını yere vurdu. Sağlık okuduğum için hemen müdahale yaptım. Çevreden esnaf yanımıza geldi, onlara ambulansa haber vermeleri gerektiğini söyledim. Ambulans gelene kadar maktule 3 tur kalp masajı yaptım. Ben maktulün başındayken kardeşi olan şikayetçi Özcan Başol, elindeki değnek gibi bir şeyle bana vurdu. Benim maktulü öldürmek gibi bir kastım yoktu.”

2,5 YIL HAPİS CEZASI

Mert A.’ya kasten yaralama sonucu ölüme neden olma suçundan 8 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza, sanığın eylemini haksız tahrik altında gerçekleştirdiği gerekçesiyle önce 3, sonra da takdiri indirim ile 2 yıl 6 aya düşürüldü.

Sayfa Yükleniyor...