Sınırda astsubay şehit oldu, TSK Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurdu

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki Suriye sınırında, Türk sınır birlikleri ile IŞİD militanları arasında sıcak çatışma yaşandı. Çatışma, Suriye tarafından IŞİD'lilerin açtığı ateşe askerin karşılık vermesi üzerine başladı. Bir astsubay şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre çatışmada IŞİD mevzileri ağır ateş altına alınarak tahrip edildi, 1 IŞİD militanı öldürüldü.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 24.07.2015 - 01:38

Sınırda astsubay şehit oldu, TSK Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurdu

Son günlerde art arda gelen acı haberlere bir yenisi daha eklendi. Şehit haberi bu kez Suriye sınırından geldi. 

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı Dağ Hudut Karakolu'na Suriye tarafından ateş açıldı.

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolündeki bölgeden açılan ateş sonucu, 1 astsubay şehit oldu. Saldırıda 2 uzman çavuşun da yaralandığı bildirildi.

PİKAP İMHA EDİLDİ, 1 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Açılan ateşe, angajman kuralları gereği, TSK sınır birlikleri tarafından anında karşılık verildi.

TSK güçlerinin açtığı ateşte 1 IŞİD militanı öldürüldü.

IŞİD militanının cesedi, sınırdan alınarak karakolun bahçesine getirildi.

Militana ait 1 roketatar, 1 kalaşnikof ve çok sayıda mühimmat da ele geçirildi.

TANK, ZIRHLI ARAÇ VE OBÜS

Güvenlik güçleri Suriye'nin Azez kentine bağlı Ayyuşa köyündeki IŞİD mevzilerini tank, zırhlı araç ve "cehennem topu" olarak da bilinen obüslerle ateş altına aldı.

"TSK ÜÇ KÖYÜ VURDU, IŞİD HAVANLA KARŞILIK VERDİ"

Yerel kaynaklar,  IŞİD'in havan topuyla TSK güçlerine karşılık verdiğini bildirdi. Çatışmalar dolayısıyla Ayyaşe köyü tamamen boşaltıldı. 

BİRLİKLER TEYAKKUZ DURUMDUNDA

Yetkililerden alınan bilgiye göre, IŞİD mensuplarının Kilis Dağı Hudut Karakolu'nda görevli askerlere yönelik silahlı saldırısının ardından bölgede yaşanan çatışma bitti.

Bölgeye gönderilen çok sayıda tank ve zırhlı araçlar mevzilerindeki yerlerini koruyor. 

Teyakkuz durumuna geçen hudut birlikleri, sınırın karşı tarafından gelebilecek her türlü terör saldırısına karşı gerekli önlemi aldı.

Bölgeye gelen ve birliklere komuta eden Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalattin Doğan'ın geceyi askerlerle mevzide geçireceği öğrenildi.

GENELKURMAY: 1 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ, 3 ARAÇ VURULDU

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, birliklere ateş açan IŞİD militanının öldürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada ayrıca teröristlere ait 3 aracın da imha edildiği bildirildi.

Genelkurmay açıklamasına göre; olay saat 13.30 sıralarında meydana geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Hudut Alayı (Oğuzeli/Gaziantep) Dağ Hudut Karakolu sorumluluk sahasında görevli birliklere, Suriye tarafından IŞİD kontrolündeki bölgeden ateş açıldı.

Beş teröristçe açılan ateş sonucu, bir astsubayın şehit olduğu iki uzman çavuşun da yaralandığı belirtilen açıklamada bir IŞİD mensubu teröristin de 1 roketatar, 1 AK-47 kaleşnikof piyade tüfeğiyle birlikte ölü olarak ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, IŞİD mensubu teröristlere ait 3 araca da, vurularak, ağır hasar verildi. Açıklamada, "Şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine ve yüce milletimize başsağlığı ve sabırlar dileriz" ifadesi de yer aldı.

IŞİD üyelerine ait silahlar
IŞİD üyelerine ait silahlar

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI BÖLGEYE YÖNLENDİRİLDİ

Bölgedeki tüm birlikler teyakkuz durumuna geçti. Takviye güçler de bölgeye yönlendirdi. Akşam saatlerinde insansız hava araçları da bölgeye yönlendirildi.

YARALILARIN SAĞLIK DURUMU İYİ

Olayla ilgili açıklama yapan Kilis Valisi Süleyman Tapsız, ellerinden yaralanan 2 uzman çavuşun 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

Valinin açıklamasına göre, yaralı askerlerin sağlık durumları iyi.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ

Kilis Valiliği'nden çarşamba günü yapılan açıklamada son günlerde Suriye sınırında meydana gelen gelişmeler ve çatışmalar nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla 5 gün süreyle bazı bölgelerin özel güvenlik bölgesi ilan edildiği belirtilmişti.

Kilis Valiliği açıklamasında, "Öncü Hudut Karakolu ile İnanlı Hudut Karakolu arasında kalan bölge ve Darmık Hudut Karakolu ile Çerçili Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin 23 Temmuz 2015 günü saat 13.00'dan başlayıp 28 Temmuz 2015 günü saat 13.00'da bitecek şekilde beş gün süreyle Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir" denildi.

BORDO BERELİLER DE SINIRDA

Öte yandan sınırdaki gelişmeler nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı bordo berelilerden oluşan birlikler de Kilis'e gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...