Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit

Tunceli'de, polise ait Sikorsky tipi helikopter düştü. Ters dönmüş ve kara saplanmış olarak bulunan helikopterdeki 7 polis, 1 hakim, 1 asker ve 3 personelin şehit olduğu öğrenildi. Valilik, helikopterin hava şartları nedeniyle düştüğünün değerlendirildiğini duyurdu. Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, ''Helikopterde herhangi bir dış etken söz konusu değil'' ifadesini kullandı.

Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit

Pülümür'de, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopterin öğle saatlerinde düşmesi sonucu 7 polis, 1 hakim, 1 asker ve 3 mürettebat şehit oldu.

Helikopter önce, 3 mürettebatla Diyarbakır'dan 'ye gitti. Burada 1 hakim ve 1 astsubayı alan helikopter daha sonra Nazımiye ilçesine geçti.

Komiser yardımcılığı sınavına girecek 7 polisi daha alan helikopter, Ovacık ilçesine doğru havalandı. 8 dakika havada kalan helikopter, Sarıgül köyü kırsalında 2 bin 500 metre rakımlı Mahmutboğazı bölgesine düştü.

Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit - 1

VALİLİK: 10 DAKİKA SONRA SİNYAL KESİLDİ

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Sikorsky tipi polis helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Söz konusu helikopterde 7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olduğu değerlendirilmektedir.

Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit - 2

Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir."

Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit - 3 Helikopterin düştüğü bölge

''112 KOMUTA MERKEZİ'NE OLAY YERİNDEN DÜŞEN BİR ÇAĞRI YOK''

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre bir helikopter personelinin acil kodla 112'yi arayıp "7 yaralımız var" diyerek yardım istediği iddia edilmişti. Ancak bu doğrulanmadı.

Tunceli Sağlık Müdürü Sercan Özaydın, 112 Komuta Merkezi'ne herhangi bir çağrı gelmediğini belirtti.

Basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özaydın, "Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 Komuta Merkezi'ne olay yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair hiçbir çağrı almadık" diye konuştu.

KOORDİNATLARI BELİRLENDİ

AFAD'dan edinilen bilgiye göre, ilçenin Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü öngörülen helikopterin koordinatları belirlendi.

Bölgeye çok sayıda AFAD ve UMKE ekibi sevk edildi, çevre illerden de takviye birlikler istendi.

Kurtarma ekibinde 6 profesyonel dağcı da vardı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı 4 tim havadan indirme yaptı.

''KÖYLÜLER, HELİKOPTERİN İNİŞE YELTENDİĞİNİ VE TEKRAR YÜKSELDİĞİNİ ANLATIYORLAR''

Kocatepe'de yaşayanlar helikopterin köye acil iniş yapmaya çalıştığını ancak bunu başaramadığını iddia etti. Kendisinin de bu çalışmalara Kocatepe köyündeki vatandaşlarla katıldığını, ancak helikopterin bulunabileceği alana bu köyden araçların gidemediğini dile getiren Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, şöyle devam etti:

"Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar. Kocatepe köyünün arka kısmı Ovacık ilçesi. AKUT, 112, köylüler ve vatandaşlarla bölgede arama yapıyoruz. Tahmini bölgeye doğru yürüyoruz."

Tunceli'de helikopter düştü: 12 şehit - 4

KOCATEPE KÖYÜ MUHTARI: BÖLGE DAĞLIK VE SİSLİ

Kocatepe köyü muhtarı Abidin Keskin Tunceli'deki helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı. NTV yayınında konuşan Muhtar Abidin Keskin, "Helikopter köyün üstünden geçti. İki helikopter geçti. Hava şu anda yağışlı ve sis var. Bölge dağlık. Ambulanslar şu anda köyden geçerek bölgeye ulaşmaya çalışıyor. Bölgede kar da var'' dedi.

HELİKOPTERDEKİ 12 KİŞİ ŞEHİT OLDU

Köylülerin de destek verdiği ekiplerin yağışlı havada ve yer yer bir metreyi bulan karlı arazide güçlükle yürüttüğü arama kurtarma çalışması sonucu, saat 16.30 sıralarında, düşen helikopterin enkazına ulaşıldı.

Olay yerinde yapılan incelemede, ters dönmüş ve kara saplanmış olarak bulunan helikopterdeki 12 kişinin şehit olduğu anlaşıldı.

BAKAN SOYLU: HELİKOPTERDE HERHANGİ BİR DIŞ ETKEN SÖZ KONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olaya ilişkin İçişleri Bakanlığında yaptığı basın açıklamasında, bugün 'yi üzen bir kazanın yaşandığını belirtti.

"Tunceli'de bizim 'kartal pisti' olarak nitelendirdiğimiz, tanımlandırdığımız piste iniş yapan Emniyet Genel Müdürlüğümüze (EGM) ait helikopter, bir taraftan ilçeler arası görevlilerin intikalini sağlamak diğer taraftan ilk derece komiser yardımcılığı sınavına giren kahraman evlatlarımızı, kardeşlerimizi yerlerine intikal ettirmek ve bir hakimimizin intikalini sağlamak için toplam 12 kişilik, mürettebatla birlikte, saat 11.35 itibarıyla Tunceli-Pülümür dağ yolundan kalkışını gerçekleştirdi" bilgisini aktaran Soylu, helikopter ile irtibatın saat 11.43 sıralarında kesildiğini bildirdi.

Soylu, Munzur Vadisi'nde uçtuğu tespit edilen helikopteri bulmak için Tunceli İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının arama kurtarma timlerinin bölgeye gittiğini anlattı.

Olay bölgesinin, yaklaşık 2 bin 500 metre yükseklikteki Sarıgül köyü civarı olduğunun tespit edildiğini dile getiren Soylu, yoğun kar ve yağmur şartları ile görüş mesafesinin 300 metreye kadar düşmesi nedeniyle bölgeye helikopterle gidilemediğini ifade etti.

Soylu, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 2,5 saatlik bir tırmanma sonucunda İl Jandarma Komutanımız Tekin Aktemur ve İl Jandarma Komutan Yardımcımız, 4 timimiz, bunların içerisinde polis timlerimiz de var, birlikte saat 16.34 sıralarında helikopterin enkazına ulaştılar. Helikopterin, uyduyla, yere çakıldığını ve ters döndüğünü gördüler. 12 vatan evladımızın hayat belirtileri olup olmadığını kontrol ettiler. Maalesef 12 evladımız Hakk'ın rahmetine kavuşmuş, şehit olmuşlardır. Hem milletimizin hem ülkemizin başı sağ olsun. Oradaki hava şartları çok zor durumda. Helikopterin inebilme imkanı da şu anda yok. Oradan intikalleri konusunda arkadaşlarımız değerlendirme yapıyorlar. İnşallah en kısa süre içerisinde şehitlerimizi oradan alıp Tunceli'ye intikal ettireceğiz. Helikopterde herhangi bir dış etken söz konusu değil. Hava şartlarından dolayı bir kazanın olduğu görülüyor. Başımız sağ olsun, Allah rahmet eylesin."

TUNCELİ VALİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Tunceli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada da bugün saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçesinden havalandıktan sonra sinyal alımı kesilen "Sikorsky" tipi polis helikopterine ulaşmak için yürütülen çalışmalar sonucu saat 16.30 sıralarında ilçenin Sarıgül köyündeki 2 bin 500 rakımlı Mahmutboğazı bölgesinde enkaza ulaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Olay yerinde yapılan ilk incelemeler sonucunda, olayın herhangi bir terör saldırısı sonucu gerçekleşmediği, olumsuz hava şartlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Helikopter kazası sonucu 7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olmak üzere toplam 12 personelimiz şehit olmuştur. Şehitlerimizi bölgeden alma çalışmalarımız, güvenlik güçlerimiz ve arama kurtarma ekiplerimizce sürdürülmektedir."

Açıklamada, "Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz" ifadesine yer verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan olaya ilişkin bilgi aldı.

EKİPLER ENKAZIN BULUNDUĞU BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Cenazelerin alınması için bölge illerden gelen çok sayıda arama-kurtarma ekibi, gece yarısı enkazın bulunduğu bölgeye hareket etti.

Hava şartları uygun olduğu takdirde ekiplerin enkazdan çıkartacakları şehit cenazelerinin Elazığ'daki Fırat Üniversitesi Hastanesi morguna konulacağı ve sabah burada yapılacak törenin ardından memleketlerine uğurlanacakları belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...