Türemen'e Floransa Bienali'nden ödül

Gravür sanatçısı Mediha Didem Türemen, IX. Floransa Bienali'nde gravürleriyle 'kağıt üzerine yapılan eserler' kategorisinde ödül aldı.

Türemen'e Floransa Bienali'nden ödül

Bu yılki ana teması "Ahlak:Sanatın DNA'sı" olarak belirlenen IX. Floransa Bienali'nde, gravür sanatçısı Mediha Didem Türemen, 'ye ödül getiren isim oldu.

50 ülkeden 450 sanatçının katıldığı, 30 Kasım-8 Aralık'ta gerçekleşen IX. Floransa Bienali'ne davet edilen Türemen, gravürleriyle "Kağıt üzerine yapılan eserler - Works on paper" kategorisinde "Lorenzo İl Magnifico" ödülüne layık görüldü.

İlk kişisel sergisini eylül ayında Galeri Selvin İstanbul'da gerçekleştiren Mediha Didem Türemen'in, 2011 yılından itibaren amcası ressam Ali İsmail Türemen'den öğrendiği gravür tekniğinin bir ürünü olan "Albrecht Dürer'e Saygı - Homage to Albrecht Dürer" isimli gravürü, IX.Floransa Bienali'nin 9 kişiden oluşan uluslararası jürisi tarafından değerlendirildi.

Bienalin bu yılki artistik yönetmeni ve Milano Brera Güzel Sanatlar Akademisi Sanat Tarihi Profesörü Rolando Bellini (İtalya), Sao Paulo Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Elza Ajzenberg (Brezilya), sanat tarihi profesörü ve eleştirmen Dominique Baechler (Fransa), Chennai Sanat Okulu ve Hindistan Lalit Kala Akademisi Başkanı, ressam, gravür sanatçısı R.B. Bhaskaran (Hindistan), Vatikan Müzesi Restorasyon Bölümü Başkanı Francesco Buranelli (Vatikan), Latin Amerika Sanat Müzesi yöneticisi, eleştirmen, küratör Gregorio Luke (Meksika), sanat tarihçisi, eleştirmen Matty Roca (Meksika), Ars Electronica Center-Linz Artistik Direktörü Gerfried Stocker (Avusturya), müzeolojist, eleştirmen, sanat tarihçisi ve Lucca Center of Contemporary Art (Lu.CCA) yöneticisi Maurizio Vanni'den (İtalya) oluşan jüri, Türemen'in eserini ödüle değer buldu.

Sergileri, performansları, eğitim programları, atölye çalışmaları, seminerleri içeren bienal, 9 gün boyunca, bienalin merkezi Fortezza da Basso'da ve Floransa'da gerçekleşti.

"Lorenza İl Magnifico"nun "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise bu yıl Anish Kapoor'a verildi.

Mediha Didem Türemen, gravür sanatçılığının yanında sinema sektöründe sanat yönetmeni olarak yer alırken, "Rüzgarlar" filmindeki başrolüyle kamera karşısına geçti. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uuslararası İlişkiler Bölümü'nde okuduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV Yüksek Lisans Bölümü'ne devam etti. Türemen, yurt içinde ve dışında, aralarında Venedik Bienali'nin Venedik Film Festivali ve Venedik Tiyatro Festivali olmak üzere pekçok kurumdan sinema, fotoğraf ve oyunculuk eğitimi aldı.

Sayfa Yükleniyor...