Türk: AKP hükümeti ucubeye döndü

Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan'ın Kars'a geldiğinde, ''İnsanlık Anıtını'', 'ucube' diye sıfatlandırdığını hatırlatarak “AKP iktidarı ucubeye dönüşmüştür'' dedi.

20.01.2011 - 17:26

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk, bir düğün salonunda BDP İl Başkanlığınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarını eleştirdi. Yaşanan acılar ve dramların hiç kimseye yararının olmadığını belirten Türk, ''Barış, diyalog ve kardeşlikle sorunlarımızı çözebileceğimizi her zaman dile getirdik. Bu konuda önemli çalışmalar da yapıldı. Kürt halkının barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesi Türk halkına karşı değil. Türk halkı da bizim kardeşlerimizdir''diye konuştu.

Bu ülkede yaşayan Azerilerin, Terekemelerin, Ermenilerin, Süryanilerin kardeş olduğunu ve kendilerinin her zaman halkların kardeşliğini savunduklarını vurgulayan Türk, ''Bizim talebimiz her halkın, her fikrin, her düşüncenin özgür olmasıdır. Bugün bu ülkede kanın durması ölümlerin yaşanmaması için çaba gösteriyoruz. Ve şunu da söylüyoruz; dağdaki kardeşlerimiz de ölmesin, asker de ölmesin, polis de ölmesin diyoruz. Burada tek istediğimiz özgür, demokratik bir geleceği kurmaktır'' dedi.

Kars'ta 30-40'a yakın yöneticinin cezaevinde olduğuna dikkati çeken Türk, şöyle konuştu:

''Suçları ne? Halkını savunduğu için, fikirlerini söylediği için, düşüncelerini söylediği için bugün cezaevindeler. Kars'ta seçimlerde başarılı olmamamız için adeta insanlarımızı rehin almaktadırlar. Bunu protesto ediyoruz. Sayın Başbakan Kars'a geldi, buradaki heykel için 'ucube' dedi. Aslında şunu söyleyeyim; bugün AKP iktidarı ve sayın Başbakanın iktidarı ucubeye dönüşmüştür. Bugün bir taraftan Kürt sorununu çözeceğim derken, diğer taraftan tek ırk, tek millet, tek dil söylemiyle milliyetçiliğe ne kadar ödün verdiğini artık halkımız çok iyi görmeli, çok iyi bilmelidir. Biz çözüm ararken, çözüm için çok çaba sarf ederken, bugün adeta milliyetçi kesimleri ikna etmeye yönelik gerçekten demokrasi ayıbı olan yaklaşımı buradan kınıyorum.''

Demokratik özerkliğin kendileri için vazgeçilmez olduğunu ifade eden Türk, ''Çünkü halkımızın yönetime katılması gerekir. Biz demokratik özerklik projesini getirirken, kimse düşünmesin, bizim projemiz bir ayrışma projesi değil. Birlikte yine yaşayacağız. Ama Kürtlerde kendilerini, kendi coğrafyasında özgürce ifade edebilecek. Söylediğimiz budur. Burada bin yıldır birlikte yaşamış halkların dilini, kültürünü, kimliğini günümüz dünyasında inkar etmek ırkçılıktır, faşizmdir'' diye konuştu. Dünyanın gözünün üzerlerinde olduğuna vurgulayan Türk, şunları söyledi:

''Bu seçimde eğer kendi coğrafyamızda yüzde 50'lerin üzerine çıkmazsak, Kürt halkının desteğini alamazsak yine Başbakan çıkacak, 'bakınız benim 74 Kürt milletvekilim var. Kürtler de benden yanadır' diyecek. Özgürlük mücadelemizi boşa çıkarmaya çalışacak. Bu seçim çok önemlidir. Kars'ın en az 2 milletvekilini çıkaracak potansiyele sahip olduğunu biliyorum.''

Daha sonra Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP İl Başkanlığına geçerek partililerle bir süre görüştüler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...