Türk bayrağını indirmeye 18 yıl hapis

Diyarbakır'da bir okulun bahçesindeki Türk bayrağını indirmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan biri 17 yaşında olmak üzere 2 kişi, toplam 18 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

18.04.2009 - 00:56

Geçtiğimiz temmuz ayında meydana gelen olay sonrası yakalanan sanıkların avukatı, müvekkillerinin PKK adına suç işlediklerine dair dosyada kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını belirtti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘terör örgütü üyesi olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek, Toplantı ve Gösteri Kanunu'na muhalefet, devletin egemenlik alametlerini aşağılama" suçlarından, Yusuf Çetinkaya'yı 10 yıl, R.S'yi de 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Çetinkaya, suçlamaları kabul etmeyerek ''Benim Türk bayrağına karşı saygım vardır, herhangi bir şekilde saygısızlık yapmak gibi bir niyetim yoktur'' derken, diğer sanık Resul S. de savunmasında suçlamaları reddetti.

BAYRAK ÖCALAN GÖSTERİSİNDE İNDİRİLMİŞTİ
Geçtiğimiz yılın temmuz ayında, cezaevinde saçları kesildiği ileri sürülen PKK lideri Abdullah Öcalan’a destek amacıyla Diyarbakır'da düzenlenen ve DTP milletvekillerinin yanı sıra bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, bir anakolunun bahçesindeki Türk bayrağı indirilmişti.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri bayrağı indiren iki kişiyi yakalamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...