Türk mühendisin cep telefonu kan tahlil ediyor

Bilkent Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi mezunu Türk bilim adamının icadı, plastik ışık filtresi, LED ve birkaç kablo kullanarak kan hastalıklarını tahlil edebiliyor...

Haberler 22.12.2008 - 17:23

Türk mühendisin cep telefonu kan tahlil ediyor

UCLA’da (University of California - Los Angeles) yardımcı doçent olarak araştırmalarını sürdüren Dr. Aydoğan Özcan’ın liderlik ettiği araştırma grubunun geliştirdiği metod sayesinde, modifiye edilmiş bir cep telefonuyla HIV, sıtma gibi kan hastalıklarını ortaya çıkarabilen portatif bir test cihazı elde edildi.

Günümüzde kan testleri buz dolabı büyüklüğünde yüzlerce, bazen binlerce dolar maliyete sahip cihazlar ya da mikroskop ile baktığı örneğin ne olduğunu anlayabilecek kapasiteye sahip laboratuvar teknikerleri ile yapılıyor. Her iki sistem de maliyeti yüksek ve yavaş işleyen yöntemler olarak tanınıyor.

LUCAS görüntüleyici ile modifiye edilmiş Sony-Ericsson cep telefonu, maliyeti yüksek bu işlemi ucuz fiyatla ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. LUCAS, “Lensfree Ultrawide-field Cell-monitoring Array platform based on Shadow imaging” (Gölge görüntülenmeye dayalı Ultrageniş alan Hücre izleme platformu) anlamına geliyor.

UCLA Elektrik Mühendisliği araştırmacılarından Dr. Aydoğan Özcan’ın modifiye ederek ürettiği cep telefonu, filtrelenmiş bir ışık kaynağına maruz bırakılmış binlerce kan hücresini aynı anda görüntülüyor. Filtrelenmiş ışık hücrelerin ayırt edici özelliklerini ortaya çıkarıyor. Bu özellikler sonradan Özcan’ın geliştirdiği yazılım ile analiz ediliyor. Tüm inceleme dakikalar içinde gerçekleştirilebiliyor.

Normal olarak çalışan cep telefonunun kapağı orjinalinden farklı olarak bir menteşeyle donatılmış. Kapağı açın, kan örneğini CCD sensörün üzerine bırakın ve bir fotoğraf çekin. Filterlenmiş ışık kaynağı (mavi renk) bu prototipteki başarının anahtar kelimesi. Işık hücrelerin ayırt edici özelliklerini ortaya çıkarıyor ve bu şekilde Özcan’ın geliştirdiği yazılım tarafından kullanılacak veri ortaya çıkarılıyor.

Sayfa Yükleniyor...