BBC Dünya Servisi, bütçe kesintileri ve yeniden yapılanma çerçevesinde çalışanların yaklaşık dörtte birini işten çıkarma kararı aldı. Durdurulacak servisler arasında, Türkçe radyo yayınları da bulunuyor.

İlişkili Haberler


BBC’deki küçülme kararı sonucunda 5 dil servisi tümüyle kaldırılacak. Bazı servislerdeyse bölüm bazında küçülmeye gidilecek. Henüz tam tarihi kesinleşmese de BBC Türkçe Servisi Nisan ayından itibaren Türkçe radyo yayınlarını durduracak. Servisin televizyon ve internet yayınları ise sürecek. NTV ekranlarında yayınlanan Dünya Gündemi programı da yayınını sürdürecek.

BBC Türkçe Bölümü Müdürü Hüseyin Sükan, BBC’deki bütçe kısıtlamalarının yaklaşık yüzde 24’i bulduğunu, yaklaşık bir oranla Türkçe Servisi’nde de daralma yaşanacağını söyledi. Ntvmsnbc’ye konuyla ilgili bilgi veren Hüseyin Sükan, halen serviste kadrolu olarak çalışan 18 kişiden 4-5’iyle yolların ayrılabileceğini söyledi. Sükan, bu süreçte tazminat alarak kendi rızasıyla ayrılmak isteyenlere öncelik tanınacağını bildirdi.

Sükan, bazı radyo programlarının devam etmesinin sağlanması için izleyen günlerde girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Sükan, “BBC yönetimi azalan bütçesini büyüme potansiyeli olan platformlara aıyrmak istiyor. Bu platformlar da televizyon ve internet. Türkçe Servisi bu platformlarda yayınlarını sürdürecek” dedi.

Kesinti kararının BBC Dünya Servisi'nin 2400 çalışanından yaklaşık 650'sinin, yani dörtte birinin işini kaybetmesi anlamına geleceği anlaşılıyor.

Bu karara göre beş dil servisi, Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Karayipler için İngilizce ve Afrika için Portekizce servisleri kapatılacak. BBC Türkçe Servisi’nin aktardığına göre Türkçe dahil, yedi dil servisinin ise sadece radyo yayınları durdurulacak. Peter Horrocks Türkçe Servisi’nin NTV’de yayınlanan TV programının başka dil servisleri için bir model oluşturmasını umduklarını söyledi.

Horrocks İngiltere hükümetinin devlet bütçesinde yapacağı dev kesintiler nedeniyle BBC Dünya Servisi'nin Dışişleri Bakanlığı'ndan hibe adıyla aldığı fonlar yüzde yirmi oranında azalacağı için geniş kapsamlı kararlar almak zorunda olduklarını belirtti.

1932'DEN BUGÜNE
Bütçe kesintilerine ilişkin BBC Türkçe internet sitesinde yer alan kısa tarihçe şöyle:
Dünya Servisi, 1932 yılında yayına başlamıştı. Bir dönem dil servisi sayısı 70'e yaklaşan BBC Dünya Servisi zaman içinde yayın yaptığı dil sayısını 32'ye düşürdü. 2006 yılında da BBC Arapça televizyonun kurulmasına kaynak yaratmak için büyük bölümünü Balkan ve Doğu Avrupa dillerinin oluşturduğu 10 bölüm kapatılmıştı.

2008 yılında Romence servisinin yayınına son verilirken, bugün açıklanan kesinti planlarıyla beş bölüm daha kapatılmış oldu.

Dışişleri Bakanlığı, kurulduğundan bu yana BBC Dünya Servisi'nin bütçesini sağlıyor. Bu nedenle alınacak stratejik kararlarda söz sahibi. Ancak bakanlığın Dünya Servisi'nin yayın politikasına müdahale etme yetkisi yok. Hükümetle BBC yönetimi arasında ekim ayında varılan anlaşmayla Dünya Servisi'nin bütçesi Dışişleri Bakanlığı'ndan alınarak televizyon ruhsatlarıyla oluşturulan ana BBC bütçesinin kapsamına aktarılmıştı. Bu uygulama üç yıl sonra başlayacak.

BBC, kesintilerin hükümetin kamu harcamalarını azaltma planlarının bir parçası olduğunu savunurken, sendikalar planı ''vahşi kesintiler'' olarak niteledi. NUJ Genel Sekreteri Jeremy Dear, Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Richard Ottoway ve Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı John Whittingdale'e birer mektup göndererek planların gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Sendika, ''Bu derin kesintiler İngiltere'nin ulusal çıkarlarına zarar verecektir'' uyarısında bulundu. Dear, ''Bu değerli ulusal hizmeti hedef alan vahşi kesintilerin sorumlusu, uyguladığı politikalarla İngiltere'de kaliteli kamu hizmetini yerle bir etmekte olan hükümettir'' dedi.

BBC yönetimi, 272 milyon sterlin bütçesinde 46 milyon sterlin tasarruf yapmak zorunda olduğunu savunuyor. Dünya Servisi'nin 32 dilde yayın yaptığı internet, televizyon ve radyo platformlarında dünya genelindeki dinleyici, izleyici ve okuyucu sayısı toplam 240 milyonun üzerinde.