Türkiye şehitlerini uğurluyor

Hakkari'deki çatışmada şehit olan askerlerimizin cenazeleri bugün toprağa veriliyor.

Türkiye şehitlerini uğurluyor

Geçimli Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırı sonrası çıkan çatışmada şehit düşen şehit askerlerimiz, Jandarma Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya, Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Kurak, jandarma erler Metin Çevik, Hakan Oktay, Yaşar Karadağ ve Burak Mevlüt Tütüncüoğlu'nun cenazeleri bugün memleketlerinde son yolculuklarına uğurlanıyor.


Çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Ahmet Kurak'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Malatya Kabristan Camisi'nin avlusuna getirildi. Şehidin ablası Zeynep ve kardeşi Rukiye Kurak, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Kılınan cenaze namazının ardından şehidin naaşı, top arabasına konularak askeri bando eşliğinde bir süre taşındı. Vatandaşlar, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları atarak terörü lanetledi.

Şehidin cenazesi, daha sonra vatandaşların omuzlarında tekbirler eşliğinde taşınarak şehitliğe götürüldü. Kurak'ın naaşı, burada gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

'BİRİLERİ SORUN ÇIKARACAK, BİZ ÇÖZECEĞİZ'
Cenaze törenine katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, şehidin babası Mustafa Kurak'a başsağlığı diledi.

Yılmaz, şehidin cenazesinin defnedilmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hakkari'deki çatışmada 6'sı asker 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu hatırlatan Yılmaz, ''Milletimizin başı sağ olsun, yaralılara şifa diliyoruz'' dedi.

Yılmaz, ''Birileri topluma gözyaşı, kan ve çatışma getiriyor. Kavga getirerek bu toplumun ilerlemesini, gelişmesini engellemeye gayret ediyor. Ama biz buna bakmadan bir taraftan sabırla kararlılıkla mücadele ederken, bir taraftan da bu toplumun daha ileriye gitmesi, kalkınması, refahı, özgürlüğü için mücadele edeceğiz. Birileri sorun çıkaracak, biz sorun çözeceğiz. Milletimizin başısağolsun'' ifadelerini kullandı.

'ONLARIN NE BU DÜNYASI OLACAK NE ÖBÜR DÜNYASI'
Şehit jandarma er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu için, memleketi Çorum'un Alaca ilçesi Eskiköy Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, askeri törenle cenaze aracında taşındı. Şehit Tütüncüoğlu'nun cenazesi, Alaca Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Şehidin annesi Handan Duygun, tören boyunca gözyaşı döktü. Şehidin arkasından dua eden anneanne Bedriye Duygun ise, ''Onların ne bu dünyası olacak ne öbür dünyası. Bizim şerefimize, şu kalabalığa bakın'' diye konuştu.

Terhisine 2 ay kalan şehidin, Hülya Tütüncüoğlu ile evli olduğu öğrenildi. Şehidin 1,5 yaşındaki oğlu Ömür, cenaze töreni sırasında bir akrabasının kucağında uyudu.

ŞEHİT OĞLUNU SON KEZ EVİNE İSTEDİ
Şehit jandarma er Metin Çevik'in cenazesi, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Devlet Hastanesi morgunun önüne çıkarıldı. Burada dua edilmesi sırasında bazı şehit yakınları sinir krizi geçirdi. Şehidin 10 yaşındaki kız kardeşi Emine Çevik, ağabeyinin askerde çektirdiği fotoğrafı göğsüne astı. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, konvoy eşliğinde Ormanlı beldesindeki terminal alanına götürüldü.

Babası Recep, annesi Şehriban, kız kardeşleri Cansel ve Emine Çevik, şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak fotoğrafını öptü.

Terminal alanında İl Müftüsü Refik Bulut'un kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, askerlerin omuzunda top arabasına taşındı. Cenazenin top aracında taşınması sırasında vatandaşlar terör örgütü aleyhine slogan attı. Şehidin cenazesi, Ereğli Belediyesi'nin cenaze aracına konularak Başörendoğancılar köyüne götürüldü. Burada anne Şehriban Çevik'in oğlunun cenazesinin son kez evine getirilmesini istemesi üzerine, Bakan Yılmaz'ın talimatıyla şehidin tabutu evine götürüldü. Helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi, vatandaşların omzunda köy mezarlığına kadar taşındı ve burada toprağa verildi.

KORUCULAR TOPRAĞA VERİLDİ
Çatışmada şehit olan geçici köy korucuları Ferik Çiftçi ve Cabbar Duman'ın cenazeleri, dün düzenlenen törenin ardından Geçimli köy mezarlığına defnedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...