'Türkiye seks skandallarında birinci ligde'

Economist dergisi son sayısında MHP'deki kaset skandalının seçimlere etkisi üzerine bir analiz yayınladı.

27.05.2011 - 10:09

Economist dergisi bu haftaki sayısında Türk siyasetini sarsan MHP'deki kaset skandalına yer verdi.

Skandalın 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde önemli etkisi olabileceğini yazan derginin makalesinde "Seks skandallarında Türkiye birinci ligde. Son haftalarda internette yayımlanan görüntü kayıtları sonrasında MHP'den 10 üst düzey yetkili istifa etti" ifadeleri yer aldı.

Birçok MHP yetkilisinin skandaldan AK Parti'yi sorumlu tuttuğunu vurgulayan Economist, AK Parti'nin amacının MHP'yi yüzde 10 barajının altına düşürmek olduğu görüşünü sayfalarına taşıdı.

MHP'nin barajı geçememesinin AK Parti'ye daha fazla milletvekili kazandıracağının altını çizen dergi, bu sonucun partiye, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı şansını güçlendirecek bir anayasa hazırlama şansı tanıyacağı analizini yaptı.

Dergi, Erdoğan'ın seçimler öncesinde "gözü kara bir şekilde milliyetçi kesimlere oynadığını", Avrupa Birliği konusunda serleştiğini ve Türkiye'nin Kürt sorunu olmadığını söylediğini belirterek şöyle devam etti:

"Ama sızan görüntü kayıtlarında AKP'yi suçlamayanlar da var. Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, kayıtların Bahçeli'den rahatsız olan MHP'lilerin işi olduğunda ısrarlı. Geçen yıl yapılan referandumda Bahçeli'nin anayasa değişikliği paketini reddetme çağrısında bulunmasından bu yana partiye destek azalmaya başladı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...