Kuzey Kore'nin Türkiye'deki mal varlığı dondurulacak

Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen karara göre, Kuzey Kore'nin nükleer, diğer kitle imha silahları ve balistik füze programlarında çalıştığı ya da bunlara destek verdiği belirlenen gerçek ya da tüzel kişilerin Türkiye’de bulunan mali varlıkları dondurulacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2017 - 12:02

Kuzey Kore'nin Türkiye'deki mal varlığı dondurulacak

Kuzey Kore’nin nükleer, diğer kitle imha silahları ve balistik füze programlarında çalıştığı ya da bunlara destek verdiği Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi veya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından belirlenen ya da kendi adlarına hareket eden gerçek ya da tüzel kişilerin ’de bulunan mali fonları, diğer mali varlıkları ve ekonomik kaynakları derhal dondurulacak.

BMGK'nın 1718, 1874, 2087, 2094, 2270 ve 2321 sayılı kararları çerçevesinde hazırlanan karar, Dışişleri Bakanlığının 9 Ocak 2017 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca kabul edildi.

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Kuzey Kore’nin nükleer programı, diğer kitle imha silahlarına ilişkin programları ve balistik füze programlarında çalıştığı ya da diğer yasa dışı faaliyetler dahil, bunlara destek verdiği Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi veya BMGK tarafından belirlenen listelerde yer alan gerçek-tüzel kişilerin ya da kendi adlarına veya kendi kararlarıyla hareket eden gerçek tüzel kişilerce doğrudan veya dolaylı olarak sahip olunan ya da kontrol edilenlerin ’de bulunan mali fonları, diğer mali varlıkları ve ekonomik kaynakları, ilgili yasal uygulamalar çerçevesinde derhal donduracak.

İlgili kurumlar, herhangi bir fonun, mali varlığın ya da ekonomik kaynağın Türk vatandaşlarınca ya da sınırları içinde bulunan gerçek-tüzel kişilerce, kararda belirtilen kişilere ya da bunların yararına tahsis edilmesini engelleyecek.

TÜRKİYE'DEN GEÇİŞLERİ ÖNLENECEK

Ayrıca Kuzey Kore’nin nükleer programı, balistik füze programı ve diğer kitle imha silahı programlarıyla bağlantılı politikalarından, bunlara destek ve teşvik dahil, sorumlu olduğu BMGK ya da Komite tarafından belirlenen kişilerin ve bunların aile bireylerinin ’ye girişini ya da ’den geçişini, önlemek için gerekli önlemler alınacak.

İlgili kurum ve kuruluşlar Kuzey Kore’ye doğrudan ya da dolaylı olarak, Türkiye toprakları üzerinden ya da Türk vatandaşları aracılığıyla ya da Türkiye bayraklı gemi ve uçaklarla ve Türkiye ya da başka bir ülkeden hareket etsin etmesin, BM Konvansiyonel Silahlar Kayıt Sistemi'nde tanımlandığı biçimiyle, her türlü muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, yüksek kalibre topçu sistemleri, savaş uçakları, saldırı helikopterleri, savaş gemileri, füzeler ya da füze sistemleri, yedek parça dahil bunlarla ilgili malzemeler, balistik füze teknolojisinde kullanılabilecek her türlü uçak ve füze yakıtı, kömür, demir, demir cevheri, altın, titanyum cevheri, vanadyum cevheri ve nadir bulunan ham maddeler, tüm silah ve ilgili malzemeler, ufak kalibreli silahlar ve hafif silahlar, ayrıca BMGK veya Denetleme Komitesi tarafından belirlenen eşya, malzeme, donanım, mal ve teknolojinin tedarik, satış ve transferini önleyecek.

Kuzey Kore’nin nükleer programı, balistik füze programı ya da diğer kitle imha silahları programlarına katkıda bulunabileceği BMGK ya da komite tarafından değerlendirilecek madde, araç, gereç, mallar ya da teknolojiler de karara dahil olacak.

LÜKS MALLAR DA KAPSAMDA

Bu transferlerle ilgili mali işlemler, teknik eğitim, danışmanlık hizmetleri ve söz konusu malzemelerin tedariki, üretimi, bakımı ve kullanımıyla ilgili finansal işlem dahil yardım sağlanamayacak.

İlgili kurum ve kuruluşlar, Kuzey Kore’ye Türk vatandaşları aracılığıyla ya da ’den ve Kuzey Kore’den bu ülke vatandaşları aracılığıyla belirtilen ancak bunlarla sınırlı olmayan malzemeler, yine karar listesinde belirtilen lüks malların tedarik, satış ve transferini önleyecek. Bunların tedariki, üretimi, bakımı ya da kullanımına ilişkin teknik eğitim, kılavuzluk, hizmet ya da yardım aktarılması da engellenecek.

Kuzey Kore çıkışlı veya bu ülkeye gönderilen tüm kargonun belirlenen kapsama giren kalemlerin mevcudiyetine ilişkin geçerli şüphe bulunması durumunda, ulusal ve uluslararası hukuka uygun olarak, liman ve havalimanları da dahil olmak üzere gerekli tesis ve mekanlarda ilgili kurum ve kuruluşlarca denetim yapılacak.

Denetimler sonucunda satışı ve nakli yasaklı kalemlerin tedarik, satış veya transferinin söz konusu olduğu anlaşıldığı takdirde, ilgili kalemlere el konularak imha edilecek.

Belirtilen maddelerin hava yolu ile taşındığına ilişkin makul şüphe bulunması durumunda acil durumlar dışında transferi gerçekleştiren uçaklara iniş, kalkış ve üst uçuş izni verilmeyecek.

BAKIR, NİKEL, GÜMÜŞ, ÇİNKO

Karara göre, Kuzey Kore topraklarından çıkıp çıkmadığına bakılmaksızın, vatandaşları tarafından veya Türkiye ya da Kuzey Kore bayraklı hava ve deniz araçları kullanılarak Kuzey Kore’den bakır, nikel, gümüş ve çinko tedarik edilemeyecek.

Kararın ekinde, seyahat yasağı konulan ve mal varlığı dondurulan özel ve tüzel kişiler; tedarik, satış ve transferi yasaklı parça, ekipman, mal ve teknoloji; lüks mallar ve çift kullanımlı konvansiyonel silah, malzeme ve teknolojiler de listelendi.

Sayfa Yükleniyor...