Türkiye'den Almanya'ya PKK dosyası

İçişleri Bakanlığı, Almanya'ya PKK dosyası sundu. Dosyada, PKK örgütü üyelerinin isimleri, faaliyetleri yer alıyor.

NTV Haber 24.09.2010 - 13:18

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile bugün Ankara'da biraraya geldi.

Toplantıdan sonra Bakan Atalay, Almanya'yla nüfus ve vatandaşlık işleriyle terör konusunda görüştüklerini, bir çok konuda anlaştıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı, Almanya'ya PKK dosyası sunarak, bu ülkeyle terör örgütleriyle mücadelede işbirliği yapacaklarını ve bu işbirliğini koordine edecek "ortak komite" kurduklarını da açıkladı.

Bakan Atalay, ''Terör konusunda sayın bakana dosya sundum. Almanya'da bu konuda yürütülen faaliyetler, bizdeki bilgiler konusunda...'' dedi.

İçişleri Bakanı sözlerine, şöyle devam etti:

''Türkiye olarak yoğun çabalarımız sonucu AB ülkeleri bu konuda daha ileri adımlar atmaya başladı. Özellikle son iki yıl içinde bu konuda ciddi operasyonlar yapıldı. Avrupa şunu gördü 'terör örgütü PKK'nın faaliyetleri sadece Türkiye'ye dönük değil, kendileri için de sorun getiren, giderek terör üreten bir duruma geliyor' Bu çerçevede özellikle Almanya'dan daha ileri bir işbirliği ve destek istediğimizi ifade ettik. Çok somut olarak da güvenlik konuları ve terör konuları başta olmak üzere hemen bir ortak komite oluşturuyoruz.

Bu komite sık periyotta, gerekirse günlük bazda somut konuları çalışacak, noktasal konuları ele alacak, bize çalışmalarını getirecek. Biz iki bakan olarak kararlılığımızı ifade ettik. Orada yürüyen çalışmalarda sorun çözülemezse veya sorunlar devam ediyorsa bize getirecekler. Biz de daha sık görüşme içinde  olacağız, gerek telefonla gerek karşılıklı ziyaretlerle sayın meslekdaşımla çok sık görüşme içinde olacağız.''

Bakan Atalay, Almanya gibi Türk nüfusunun yoğun yaşadığı ülkelerle Avrupa'daki vatandaşların oy kullanmalarını sağlamak için mektupla oy, elektronik ortamda oy kullanma gibi seçenekler üzerinde çalıştıklarını da ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...