Türkiye'nin en yüksek köprüleri DSİ'den

Artvin'de inşa edilen Deriner Barajı dolayısıyla sular altında kalacak olan Artvin-Erzurum Devlet yolu, modern yol ve köprü anlayışıyla yeniden yapılacak. Proje kapsamında inşa edilecek 5 adet köprü ise ''Türkiye'de ilk defa bu kadar yükseklikte yapılan dengeli konsol köprü'' olacak.

10.08.2011 - 12:08

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen proje kapsamında boyları 154 metre ile 350 metre arasında değişen 5 adet dengeli konsol köprü inşaatı yapılacak. Köprülerden birinin yapımı tamamlandı, diğerlerinin inşası devam ediyor.

Dengeli konsol köprüleri, uzun açıklıkların geçilmesi için yapılan ve her bir ayak üzerine yerleştirilen kayar kalıp arabaları her iki tarafa eş zamanlı olarak dengeli bir şekilde ilerleyerek inşa edilen köprüler olacak.

Bu kapsamda köprüler, Türkiye'de ilk defa bu kadar yükseklikte yapılan dengeli konsol köprüler olacak.        

Dünyanın en hızlı akan akarsularından biri olan Çoruh Nehri üzerine inşa edilecek ve tamamlandığında sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Deriner Barajı, 2012 yılında tamamlanacak. Yaklaşık maliyeti 1 milyar 400 milyon dolar olan barajın, toplam gövde hacmi 3,4 milyon metreküp olup, bu hacmin yaklaşık 3,3 milyon metreküplük kısmının imalatı Haziran 2011 itibarıyla tamamlandı.

Baraj tamamlandığında 1 milyar 920 milyon metreküp su depolanacak.        

Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW, yıllık 2118 milyar kilovatsaat enerji üretilmesi planlanıyor. Ünitenin devreye girmesiyle Türkiye'de üretilen toplam hidroelektrik enerjinin yüzde 6'sı Deriner Barajı'ndan elde edilmiş olacak.       

Deriner Barajı ve HES gerek üreteceği enerji bakımından gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak ve yaklaşık 7 yılda kendisini amorti edecek.

EMLAK KULİSİ

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...