Türkiye’nin yardımları Gazze’ye ulaştı

Türkiye’nin Filistin’e yardım programı çerçevesinde gönderdiği tam teşekküllü 5 ambulans, bugün Kerem Şalom geçiş noktasından Gazze Şeridi’ne ulaştırıldı.

Haberler - NTV Haber 30.12.2008 - 14:56

Türkiye’nin yardımları Gazze’ye ulaştı

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresinin (TİKA) organizasyonuyla temin edilen ambulanslar, dün akşam Aşdod Limanı’ndan 3 TIR’la alınarak Kerem Şalom geçişi yakınlarındaki bir depoda götürüldü ve kapının açılmasıyla birlikte işlemleri yapıldı. Ambulanslar, Gazze’de bir ulaştırma firmasının şoförleri tarafından alınarak, Gazze Şeridi’nin 5 kentindeki 5 hastaneye teslim edilecek. Ambulanslar, Gazze’deki Şifa Hastanesi başta olmak üzere, Han Yunus’taki Han Yunus Hastanesi, Deyr El Bala’daki El Aksa Hastanesi, Beyt Lahya’daki Feta Rehabilitasyon Merkezi ve Cebaliya mülteci kampındaki El Awda Hastanesinin hizmetine veriliyor.

Ambulanslarla birlikte, Türkiye’den gönderilen gıda yardımının 70 tonluk bölümü de bu sabah Gazze’ye girdi. Şeker ve undan oluşan ve son birkaç gün içinde Gazze’ye ulaştırılan gıda yardımının toplamı 330 tonu buldu. Gıda yardımının ilk partisi Gazze’ye, operasyonun düzenlendiği Cumartesi gününün sabahı Gazze’ye gönderilmişti. Yardımların bir bölümü de dün ulaştırıldı.

Türkiye, bu ay içinde 10 tam donanımlı ambulansı da Batı Şeria’daki Filistin Yönetimine teslim etmişti. Ambulanslar, üzerinde Türk hükümeti tarafından hibe edildiklerine ilişkin Arapça yazı taşıyor.

HASTANELERE JENERATÖR DE GÖNDERİLECEK
TİKA, Gazze’deki elektrik darboğazını da göz önünde bulundurarak, söz konusu hastaneler için jeneratör göndermeyi de planlıyor.

Önümüzdeki hafta içinde, söz konusu 5 hastane için, birer megavat gücünde 5 jeneratörün yine Kerem Şalom geçişinden Gazze’ye ulaştırılması öngörülüyor. Jeneratörlerin bir hastaneyi çalıştırabilecek güçte olduğu belirtiliyor.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde operasyonlarını sürdürürken, Kerem Şalom geçiş noktası iki gündür Gazze’ye yardım aktarılması için gündüz saatlerinde aralıksız açık tutuluyor.

Bölgeye dün ve bugün, başta gıda malzemeleri olmak üzere ilaç, diğer tıbbi malzeme, araç lastiklerinden yataklara varıncaya kadar tonlarca malzeme taşıyan yüzlerce kamyon ve TIR, karşı tarafa geçirilmek üzere Kerem Şalom’a yüklerini boşalttı.

Sayfa Yükleniyor...