Muş'u Bulanık ilçesinde geçen aralık ayında, DTP'nin kapatılmasını bahane eden grubun gösterisinde çıkan olaylarda esnaf Turan Bilen'in ateş açması sonucu 2 kişinin ölmesiyle ilgili davanın ilk duruşması Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı, BDP Milletvekileri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ile kapatılan DTP'nin eski milletvekileri Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da izledi.

Ahmet Türk, duruşma çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

Güvenlik gerekçesiyle bazı dosyaların başka illere nakledildiğini belirten Türk, ''Bu devlet Muş'ta güvenliği sağlayabilecekken buna benzer dosyaları, davanın seyrini değiştirmeye yönelik mantığın içinde'' dedi.

Yargıçlara güvenmek istediklerini bildiren Türk, ''Adil yargılama yapılmasını istiyoruz. Adil yargılama olmadan daha demokratik gelecekten söz etmek mümkün değil'' diye konuştu.

BİR ANDA SALDIRDI
Ahmet Türk, konuşmasını tamamladıktan sonra aracına binmek isterken İsmail Çelik isimli bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Türk'ün ağzı ve burnundan kan geldi.

Burnu kırılan Ahmet Türk, Kavak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Türk, daha sonra uzman doktor muayenesi için Havza Devlet Hastanesine sevk edildi.

Olaylar sırasında adliye binasının karşısında bulunan bir grup ise terör örgütü PKK aleyhine slogan attı.

TÜRK: AKL-I SELİME ÇAĞIRIYORUM
Tedavisininin ardından Ankara'ya hareket eden Türk, hastane çıkışı yaptığı açıklamada, olayın gerginlik yaratmaması temennisinde buludu.

Türk, ''Irkçı, faşist bir insanın saldırısına uğradık. Ben herkesi akl-ı selime davet ediyorum. Umut ediyorum ki bu tür şeyler topumda bir gerginlik yaratmaz.

Tabii ki burada olayın işleyiş biçimleri ve burada alınan önlemler konusunda, gerçekten bu konuda ciddiyetle izlenmesi gerekiyor. Buradaki polislerin arasında bir olay gelişiyorsa, elini kolunu sallayıp gelip yumruk atabiliyorsa, burada bir ihmal var. Ciddi bir şekilde araştırılmasını istiyorum'' diye konuştu.

Bir günlük rapor verilen Ahmet Türk'ün Havza Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi sırasında ifadesine de başvuruldu.

İKİ KİŞİ GÖZALTINDA
Olayın ardından 23 yaşındaki saldırgan İsmail Çelik ve Türk'ün içinde bulunduğu araca tekme atan Uğur K. gözaltına alındı.

Saldırıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı iki mülkiye başmüfettişi görevlendirdi.

Her iki zanlının Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusuna devam ediliyor.

Saldırının faili İsmail Çelik'in Adliye Sarayı yakınlarında bir kahvehanede çalıştığı, ruhsatsız silah taşımaktan sabıkası olduğu öğrenildi.

Çelik'in şu ana kadar herhangi bir siyasi bağlantısı tespit edilemedi.

SAKIK: POLİSLER DE SALDIRDI
Saldırı öncesinde İçişleri Bakanlığı'nı uyardıkların belirten BDP Milletvekili Sırrı Sakık, buna rağmen yeterli önlem alınmadığını söyledi.

Sakık, zanlının polisin arasından sıyrılarak saldırıyı gerçekleştirdiğini ifade etti.

"Müdahale edin dedik, etmediler" diyen Sakık, bazı sivil polislerin kendilerine saldırdığını da iddia etti.

Sakık, "Ahmet Türk'ün burnu kırıldı, alnında yarık oluştu. Benim makam aracımın şoförü de saldırı nedeniyle yara aldı'' dedi.

DEMİRTAŞ'TAN VALİYE TEPKİ

Gazetecilere açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile görüştüğünü söyledi.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun olayın hemen ardından "Bireysel bir olay" dediğini savunan Demirtaş, "Bir dakikada nasıl anladınız?" diye sordu.

Saldırıyı kınadığını ifade eden Demirtaş, "Bu yenilir, yuturulur bir olay değildir" dedi.

Demirtaş, şöyle konuştu: "Samsun Valisi ve Emniyeti hakkında soruşturma açılmalıdır. İhmali olan emniyet güçleri açığa alınmalıdır. Saldırının arkasında kim varsa ortaya çıkartılmalıdır."

GÜZELOĞLU: KABUL EDİLEMEZ
DTP Genel Başkanı Demirtaş'ın iddialarına NTV'de yanıt veren Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise "Saldırı bireysel" şeklinde bir açıklama yapmadığını söyledi.

"Bir yanlış anlama" olduğunu savunan Güzeloğlu, "Bu saldırıyı izah etmek, kabul etmek mümkün değildir" diye konuştu.

ATALAY: DEMOKRASİDE YERİ YOK
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, "Saldırıyı gerçekleştiren ile birlikte olayla ilgisi olduğu şüphesiyle bir kişi gözaltına alındı. Olay bütün boyutlarıyla araştırılmaktadır. Bu çirkin saldırılar kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun kabul edilemez. Demokrasiler de şiddete dayalı bu tür eylem ve protestoların yeri olamaz. Demokratik anlayışımızla bağdaşmayan bu saldırıyı kınıyor ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

BAŞBAKAN ABD'DEN ARADI
ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya uğrayan Ahmet Türk'ü telefonla aradı.

Türk'e üzüntülerini ve geçmiş olsun dileklerini bildiren Başbakan Erdoğan, ''konuyu yakından takip ettiğini'' söyledi. Türk de Başbakan Erdoğan'a nezaketinden dolayı teşekkür etti.

BAYKAL: SOKAK SALDIRILARINA YER YOK
Saldırıya ilişkin soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise olaydan büyük üzüntü duduğunu söyledi.

Baykal, ''Ahmet Türk'e geçmiş olsun. Üzüntüyle karşıladım. Siyasi hayatımızda böyle sokak saldırılarına yer yok. Umarım bunu en kısa zamanda herkese anlatmayı başarırız'' diye konuştu.

İKİ GÜN ÖNCE DE BİBER GAZI
Bu arada, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Türk, Cumartesi günü Kadıköy'de düzenlenen mitigde polisin sıktığı biber gazından etkilenmişti.

BULANIK'TA NE OLMUŞTU?
15 Aralık'ta Muş'un Bulanık ilçesinde yaşanan olayda Turan ve Metin Bilen kardeşler, DTP'nin kapatılmasını protesto gösterileri sırasında baskılara rağmen kepenk kapatmamış, gerginlik üzerine kalaşnikofla ateş açmışlardı.

Kemal Ağcan ve Necmi Oral isimli kişilerin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı olaylarda Bilen kardeşler için "haksız tahrik altında kasten adam öldürme", "adam yaralama", "meşru savunma kapsamında adam öldürme" suçlarından 80 yıla kadar hapis cezası isteniyor.