Turnalar hep uçsun diye

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Temsilciliğince Çukurova Deltası'nda yürütülen "Turnalar Hep Uçsun Projesi" kapsamında Türkiye'de yaşayan ve tehlike altında olan turnalar koruma altına alınırken, yasa dışı avcılığın da önüne geçilecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.10.2014 - 10:30

Turnalar hep uçsun diye

2013 yılında başlatılan proje ile 'de yaşayan ve tehlike altında olan turnaların iki alt türü olan Turna (Grus grus grus) ve Anadolu Dağ Turnası'nın (Grus grus archibaldi) korunması hedefleniyor.

Turnaların, Türkiye'deki en önemli kışlama alanı olan Çukurova Deltası'ndaki güncel durumunu ortaya koymak ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak için hayata geçirilen projenin hedefleri arasında turnaların korunması konusunda yöre halkında ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak da yer alıyor.

Sınırları içinde 2 ilçe ve 60 köyü barındıran Çukurova Deltası; Berdan, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin taşıdıkları materyallerle binlerce yılda oluştu. Türkiye'nin en büyük kıyı ovası olan Çukurova Deltası, Tuzla, Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık Lagünleri ile uluslararası öneme sahip bir kıyı ekosistemi konumunda bulunuyor.

Türkiye üzerinden göç eden turnaların en önemli uğrak yeri olan Çukurova Deltası'nda turnaları daha etkin korumak için yerel karar vericiler, kamu çalışanları, muhtar ve avcılar da bilgilendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...