Ubuntu'nun yeni sürümü çıktı

Açık kaynak kodlu en ünlü işletim sistemlerinden Ubuntu'nun yeni sürümü yayımlandı.

29.04.2011 - 14:56

Ubuntu'nun yeni sürümü çıktı

Merakla beklenen açık kaynak kodlu işletim sistemi Ubuntu’nun “Natty Narwhal” kod isimli 11.04 sürümü çıktı. Yeni Ubuntu ile beraber, diğer versiyonları da yayınlandı.

KDE bazlı Kubuntu, eğitim amaçlı Edubuntu, televizyonlar için Mythbuntu, mültimedya için Ubuntustudio ve yavaş bilgisayarlar için Lubuntu da yayınlandı.

Yenimedyaduzeni.com sitesinin haberine göre Firefox 4.0 ve OpenOffice 3.3.2 ile gelen Ubuntu 11.04, “unity” arayüzüne sahip. Bu arayüzle, ekranın sol tarafında uygulama başlatıcı var ve program panosundan istenen uygulamaya ulaşılabiliyor. “Workspaces” özelliği sayesinde dört ekranda çalışmak çok kolay.

Ubuntu Program Merkezi’nde ise Adobe Flash, Chromium (linux için Google Chrome), Adobe Reader, Quicken ve Skype gibi programların yanısıra bir çok oyuna da ulaşılabiliyor. Ubuntu’yla dijtal yaşamınızı bir yerde barındırabiliyorsunuz. 2GB’lık ücretsiz depo ve Ubuntu Music Store ile iTunes vari dijital müziklere ulaşabiliyorsunuz.

Ubuntu, ubuntu.com ’dan yüklenip kurulabiliyor. Windows kullanıcıları için wubi uygulaması, Ubuntu’yu bir program kurar gibi kurulmasını sağlıyor. Bununla beraber ISO dosyası CD ya da USB aracılığı ile kurulmasını sağlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...