“Üç Maymun” 22 Ocak Perşembe günü ‘En İyi Yabancı Film” dalında Oscar için yarışacak. Filmin Oscar şansını değerlendiren Atilla Dorsay’a göre “Filmin Oscar kazanması gerekmiyor. İlk beşe girmesi bile filme büyük bir saygınlık getiriyor” derken Alin Taşcıyan da “Akademi üyelerinin ‘Üç Maymun’u seveceğini tahmin ediyorum. Görsel yönden, yönetmenlik becerisi açısından çok çarpıcı. Dolayısıyla onun bu karanlık diyebileceğimiz ruh halinin ve yetkinliğinin etkileyici olacağını düşünüyorum” diyor. “Üç Maymun” hakkında yapılan değerlendirmeler şöyle:

Atilla Dorsay (Eleştirmen)
KAZANMASI GEREKMİYOR
Filmin ilk dokuza girmesi büyük bir başarı. Diğer filmleri de gördüm çoğunu biliyorum “Üç Maymun”a ciddi rakip olabilecek en fazla 4 veya 5 film var. Dolayısıyla ilk beş filmin arasına girmesi çok olası ki bu durumda çok büyük bir başarı kazanmış olacak. Çünkü gerçekten kazanması gerekmiyor. İlk beşe girmek çok büyük bir saygınlık getiriyor filme. Umuyorum ki öyle olacaktır.

Gördüğüm filmler arasında bence ciddi rakip olabilecek İsrail filmi “Waltz with Bashir” Türkiye’de de çok yakın tarihte gösterilmeye başlayacak. Cannes “Büyük Ödülü”nü, “Altın Palmiye”yi geçen yıl alan Fransız filmi “Sınıf”, İsveç filmi “Jan Troell” çok önemli bir usta “Everlasting Moments” “Devam eden dakikalar”. Bir de bunların arasında Almanya filmi var çok beğenilen bir film ben görmedim. “The Baader Meinhof Complex” var. Bunlar ciddi olarak dikkate alınacak filmler diğerleri biraz ikinci planda kalan filmler. Dolayısıyla filmimizin ciddi bir şansı olduğuna inanıyorum.

Melodram çizgisindeki bir hikayeyi son derece özgün bir dille anlatması, oyuncuların çok iyi olması Amerikalıların dikkatini çekecektir. Çünkü onlar bile henüz bu kadar iyi yapamadılar. Digital teknikle çektiği halde görüntü kalitesi bu kadar yüksek olan film dünyada bile henüz çıkmadı. Çünkü Nuri Bilge Ceylan gerçek bir teknisyen aynı zamanda. Bir digital teknik ustası tüm bunları dikkate alırsak filmin başarı şansı yüksek olur.

Engin Yiğitgil (Türsak Başkanı)
İLK BEŞE GİRER
“Üç Maymun” filmi, son yıllarda dünya sinemasında çok büyük başyapıtlardan biri. “Üç Maymun”u seyrettiğimden beri, Oscar gibi büyük ödüllere doğru yol alacağını hissettim. Ödüller de çok önemli değil bu film için, bu film dünya sinema tarihinde ve Nuri Bilge Ceylan filmografisinde baş yapıt olarak adlandırılacak. “Üç Maymun”un ilk beşe gireceğini ümit ediyorum. İlk beşe girerse Oscar’ı alır.

Yiğitgil, Altın Portakal’ın kurumsal kimliği adına “Üç Maymun”un festivalden ödül alamamasını talihsizlik olarak yorumluyor.Jüriler tabi çok değişik yani bizim Altın Portakal’da böyle bir fırsatı kaçırdı jürimiz. Jürimiz es geçmedi ama belki anlayamadı bilmiyorum. Tabii jürilerle ilgili böyle konuşulmaz, o jüri benim jürim, neticeye sonsuz saygı duyuyorum ama Altın Portakal’ı düzenleyen kuruluşun başı olarak böyle bir fırsat geçti, bizim için de önemliydi. Bu filmi bizim değerlendirmemiz Altın Portakal’ın kurumsal kimliği adına önemliydi ama jüri kararlarına sonsuz saygı duyulur ama tartışma hakkımız da vardır. Bence bir fırsat kaçtı. Değerlendirmek lazımdı. Film girdiği her yerde ödül alacak bir film, bu filmi gözden kaçırmak biraz zor gibi olur gibime geliyordu.

“Üç Maymun” çok evrensel bir hikâyeyi anlatıyor. Hikâyeyi çok özgün bir yönetmen ve sinema diliyle anlatıyor. Hikâyenin derinliği var, karakterler çok derin. Hikâye burada da geçebilir, Japonya’da da geçebilir, Amerika’da Teksas’ın bir köyünde de geçebilir.

Bizi nasıl etkilediyse, Cannes’ da ki jüriyi nasıl etkilediyse, seçici kurulu da etkileyecektir. Çünkü böyle yalın bir sinema dili biraz uzaklaştı çağımızda.

Alin Taşçıyan (Eleştirmen)
AKADEMİ FİLMİ SEVECEK
Son beş film arasına kalacağına yüzde doksan beş ihtimal veriyorum. Yüzde beş tabii her zaman bir kötü sürpriz olabilir. “Beşir’le Vals” ve “Sınıf” filmlerinin de kalacağını düşünüyorum. Üçü de geçen yıl Cannes’da parlamış filmlerdi. Akademi üyelerinin “Üç Maymun”u seveceğini tahmin ediyorum. Çünkü “Üç Maymun” Nuri Bilge Ceylan sinemasının bugüne kadarki en farklı filmi. Görsel yönden, yönetmenlik becerisi açısından çok çarpıcı. Dolayısıyla onun bu karanlık diyebileceğimiz ruh halinin ve yetkinliğinin etkileyici olacağını düşünüyorum.

Esin Küçüktepepınar (Eleştirmen)
FESTİVAL BAŞARILARI DAHA ÖNEMLİ
“Üç Maymun”un ilk elemeyi geçmesi bence çok önemli. Uzun süredir festivallerde çok başarı gösteriyoruz ve Oscar’ı hedefliyoruz. Bence çok da hedeflememize gerek yok Oscar’ı festival başarıları daha önemli. Ama Oscar’dan konuşacaksak bu sene “Üç Maymun”un çok şansı var.


Ömür Gedik (Eleştirmen)
İLK BEŞE KALMASI BÜYÜK BİR OLASILIK
“Üç Maymun”un ilk beş şansını çok yüksek görüyorum. İki film var yarışabileceği. İsrail filmi -ki Altın Küre’yi aldı- “Beşir’le Vals, o güçlü görünüyor. Bir de Fransız filmi var “Sınıf” o da “Altın Palmiye” almıştı, o da güçlü. Onlarla birlikte “Üç Maymun”un ilk beşe kalması büyük bir olasılık. Cannes’da da zaten bunun ilk belirtilerini gösterdi. İlk beşe hatta Oscar’a bile uzanabilir diyorum.

Cüneyt Cebenoyan (Eleştirmen)
BİRİNCİ OLMA İHTİMALİ GÜÇLÜ
“Üç Maymun” çok çok başarılı bir film. Çok büyük bir yönetmenlik başarısı var. Oyunculuğu, yönetmenliği, görüntü yönetmenliği, ses prodüksiyonu çok iyi. Çok rahatlıkla ilk beşe kalmasını bekliyorum, birinci olma ihtimalini de çok güçlü görüyorum.

Burak Göral (Eleştirmen)
İLK BEŞE RAHATLIKLA GİRER
Bu listede “Üç Maymun”un ilk beşe girmesi açısından çok büyük şans veriyorum. Cannes’da da adı geçen, sonuçta ödüllü bir film. O ödülün de getirdiği bir dikkat çekme olayı yaşanabilir ve ilk beşe girebilir rahatlıkla. Ümit ediyorum böylece o geceyi daha heyecanlı seyrederiz.

Ali Ulvi Uyanık (Eleştirmen)
CANNES İYİ BİR REFERANS
İlk beş için şansının olacağını düşünüyorum. Çünkü bizim ilk digital sinema örneğimiz ve güçlü bir referansı var. Cannes’da “En iyi yönetmen” ödülünü kazandı. Öyküyü sinema sanatına çok sadık bir biçimde, olabildiğince görsel olarak anlatan bir film.