Üç polisten tutukluluğa itiraz

Polislere yönelik 'paralel yapı' operasyonunun ikinci dalgasında tutuklanan 8 polisin 3’ünden tutukluluğa itiraz geldi. Polislerin avukatları “Alt ceza sınırı tutuklamaya yeterli değil” dedi.

13.08.2014 - 19:28

Üç polisten tutukluluğa itiraz

'Paralel Yapı' operasyonunun ikinci dalgasında tutuklanan 8 polisten 3'ü tutukluluğa itiraz etti. Şüpheli polislerin avukatları, tutuklamaya neden olan ceza alt sınırının tutuklamaya yeterli olmadığını gerekçe gösterdiler.

İkinci dalga kapsamında geçtiğimiz Cuma günü tutuklanan Metin Güneş, Abdülkerim Anaçoğlu ve Serkan Durmaz'ın Avukatı Ahmet Arslan, müvekkillerinin dosyadaki durumunun fazla incelenmeden tutuklandığını belirtti.

Bugün nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuran Avukat Arslan, dilekçesinde müvekkillerinin hayali gerekçelerle tutuklandığını savundu.

Müvekkillerine yüklenen suçlar için istenen alt ceza sınırının tutuklamaya yeterli olmadığını savunan Avukat Arslan şunları ifade etti:

"Ancak suçun işlendiği tarih itibariyle geçerli olan kanunda öngörülen ceza, altı aydan iki yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıdır. Bu durum CMK 100. kapsamındaki tutuklama yasağına girmektedir. Hakimin bu durumu nazara almadan müvekkilleri tutuklaması kanuna aykırıdır. Üç müvekkilimin de bu nedenlerle serbest bırakılmasını talep ediyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...