NTV

'Uçaksavar radarına ait yedek parça vardı'

Anadolu Ajansı

Türkiye
'Uçaksavar radarına ait yedek parça vardı'

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Esenboğa Havalimanına indirilen Suriye uçağında bir uçaksavar kompleksine ait radarın yedek parçaları olduğunu söyledi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyareti öncesi büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında geçen ay Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağı hakkında açıklama yaptı.

İvanovski, uçakta el konulan malzemenin 2004'te imzalanan bir sözleşme uyarınca tamir edilen bir uçaksavar kompleksine ait radarın yedek parçaları olduğunu belirterek, "Bu tatsız olayı ne kadar çabuk unutursak o kadar iyi olacak. Artık bizim malımız değildi. Para aldıktan sonra bizim sorumluluğumuz kalmadı. Geriye kalan Türkiye ile Suriye arasındadır" diye konuştu.

Büyükelçi İvanovski, Suriye uçağı konusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3 Aralık'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret esnasında gündeme gelmeyeceğini, bu konunun artık kapatılması gerektiğini söyledi.

'PATRİOTLAR ORTAKLARIMIZDAN BİLGİ İSTİYORUZ'
İvanovski, Patriotlarla ilgili sorular üzerine, Türkiye'nin emniyet ve güvenliği ile ilgili kararlar alma yetkisinin "konuşulmaz ve tartışılmaz bir durum" olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kararının savunma niteliği taşıdığını Moskova'nın dikkate aldığını ifade eden İvanovski, NATO'nun da uçuşlara kapalı bölge konusunu gündeme getirme planı olmadığını anladıklarını belirtti.

Ancak potansiyel arttıkça risklerin de artacağına işaret eden İvanovski, "Kanaatimce, Patriot sisteminin Türkiye'ye konuşlandırılması NATO'nun Suriye olaylarına yavaş yavaş sürüklenmesinin bir göstergesidir. Bu sürüklenme süreci de geriye dönülemez bir hale gelebilir" dedi.

Füzelerin Türkiye'ye konuşlandırılmasının gizli tehditler taşıyabileceğini düşündüklerini ifade eden İvanovski, "Ortaklarımızdan, bu konuyla ilgili tavırlarını bize detaylı olarak anlatmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Halihazırda Türkiye'de bir grup NATO görevlisinin füzelerin konuşlandırılacağı yerlerin tespiti ile ilgili çalışma yaptığını anımsatan İvanovski, çalışmaların sonunda ne tür bir sistemin nereye konuşlandırılacağını gördükten sonra durumu analiz edeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin hava savunma sistemi alımı konusundaki ihalesine bir Rus firmasının da teklifte bulunduğunun hatırlatılarak, bu teklifin devam edip etmeyeceğinin, konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinde gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine İvanovski, "İhaleye katılacak, teklifimizi gündemden kaldırmadık" dedi.

Yapılacak ihale konusunun Putin'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde değil de daha alt düzeydeki toplantılarda gündeme gelebileceğini ifade eden İvanovski, gelişmeler ne olursa olsun, Türkiye ile Rusya arasında son dönemdeki dinamik işbirliğini geliştirme niyetinde olduklarını söyledi.

'SİLAH SEVKİYATINA KARIŞAMAYIZ'
Suriye Ulusal Koalisyonu'na silah ve mühimmat yardımını engelleyip engellemeyeceklerine ilişkin soruyu yanıtlarken İvanovski, "Biz hiçbir şekilde Suriye Ulusal Koalisyonu'na yapılacak ve yapılmakta olan silah sevkiyatına karışamayız. Yapılmamasını öneriyoruz. Yeni kurbanlar olmasına, kan dökülmesine yol açacağını düşünüyoruz" dedi.

Suriye'de çözümü Suriyelilerin kendi aralarında anlaşarak bulması gerektiğini ifade eden İvanovski, dışarıdan bir müdahale olmasını istemediklerini belirtti.

"Putin, Suriye Devlet Başkanı Esad'ı ne kadar daha desteklemeye devam edecek?" sorusu üzerine İvanovski, Rusya'nın baştan beri sürdürdüğü prensipli tutumunun geçerliliğini korumaya devam ettiğini söyleyerek, Suriye'de politik diyaloğun başlaması, ortak bir payda üzerinde anlaşılmasını istediklerini kaydetti.

Bir hafta önce Türkiye ve Rusya arasında Ankara'da bazı istişareler yapıldığını bildiren İvanovski, bu görüşmede Ortadoğu ve bölgesel konuların görüşüldüğünü, görüşmenin bir saatten fazla sürdüğünü belirtti.

İvanovski, "Rusya'nın ve Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumları prensip olarak farklı değil, çözüm yöntemleri farklıdır" dedi.

Büyükelçi İvanovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3 Aralık'ta ziyareti öncesinde iki ülkenin dışişleri bakanlarının Suriye konusunu ele alacaklarını da bildirdi.