Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: İstanbul'da bir geç kalmışlık var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, canlı yayında açıklamalarda bulundu. "Bizim yaptığımız çalışmaya göre bin kilometre civarında metroya ihtiyaç var." diyen Uraloğlu, İstanbul'da bir geç kalmışlık olduğunu ifade etti. Uraloğlu, 2019'dan bu yana Bakanlık olarak 81,8 kilometre metro hattını İstanbul'da hizmete açtıklarını hatırlattı. İstanbul-Ankara arasına süper hızlı tren hattı yapılacağını da söyleyen Uraloğlu, iki şehir arasındaki mesafenin 80 dakikaya düşeceğini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: İstanbul'da bir geç kalmışlık var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, NTV'de Seda Öğretir'in sorularını yanıtladı.

Uraloğlu, Bakanlığın çalışmasına göre 'un bin kilometre civarında metroya ihtiyacı olduğunu söyledi.

"'da bir geç kalmışlık var." diyen Uraloğlu, "Bakanlık olarak 81,8 kilometre metro hattını yapıp İstanbul'da hizmete açtık." dedi.

İstanbul-Ankara arasına süper hızlı tren hattı yapılacağını ifade eden Uraloğlu, iki şehir arasındaki mesafenin 80 dakikaya düşeceğini belirtti.

Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YAPMAK ŞEHİRLERDE KİMİN SORUMLULUĞUNDA?

Böyle bir tartışmanın içinde olmak istemezdim. Proje onaylama yetkisi bizde. Bu konuda otoriteyiz. İstanbul'daki sıkıntı, 2019'da seçim oldu. CHP belediye başkan adayı kazandı. İstanbul'da bazı metrolar önceki dönemden devredilen metrolar istenilen hızda gitmedi. Biz buna karşı çıktık. İstanbul'un ihtiyacı var. Siz finansı her zaman bulursunuz ama imkanı her zaman bulamayabilirsiniz. İstanbul'da bir geç kalmışlık var. Bizde 5 tane metro vardı onların açılışını yaptık. Son 5 yıllık dönemde ihalesi yapılıp, temeli atılıp tamamlanmış metro var mı? Bakanlık bünyesindeki metrolar siyasi tercihlerden dolayı durdurulmamıştır. 

İSTANBUL’A BAKANLIK NE KADAR METRO YAPTI?

İstanbul'un bizim yaptığımız çalışmaya göre bin kilometre civarında metroya ihtiyacı var. Şu anda 400 kilometrenin bitmiş olduğunu kabul edelim, bize 600 kilometre daha metro hattı lazım. Murat Kurum diyor ki biz bunu 10 yılda yapabiliriz diyor. Biz bunu 10 yılda yapabiliriz. Türk müteahhitlik sektörü bunu yapabilecek kapasiteye gelmiş durumda. Biz yılda 150-200 kilometrelere kadar yapabildiğimizi gördük. Biz 2019'dan bu yana Bakanlık olarak 81,8 kilometre metro hattını yapıp İstanbul'da hizmete açtık. Sayın İmamoğlu son 5 yılda 64 kilometre metronun açılışının kurdelasını kesti. Kurdelasını kesmek nasip oldu ama yaklaşık 46 kilometrelik bölüm de önceki dönemde yapılmıştı demesi lazım.

Bütün İstanbul'a baktığımız zaman 128 milyar lira yatırım yapmışız, İstanbul'dan 12 milyar lira kesmişiz. Bu yüzden belediyeler Bakanlıktan istiyor. Para kesmekten çok, belediyelere yardımımız söz konusu.

Marmaray'ı biz işletiyoruz. Marmaray kar mı ediyor? Etmiyor. Ülke için kardır. Büyükşehir genel anlamda metrolardan kar etmiyordur, sübvanse ediyordur. Biz bunu da yaparak belediyelere yardımcı oluyoruz. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: İstanbul'da bir geç kalmışlık var - 1

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ ÜZERİNE DEMİR YOLU HATTI

Bu sene 122 kilometre civarında, ihalesini de yapacağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün üzerinde çift hat bir demir yolu yerleştirmiş olacağız. O hem Sabiha Gökçen Havalimanı'nı, hem Havalimanı'nı ve şehrin kuzeyini birbirine bağlamış olacak.

ANKARA-İZMİR ARASINDA HIZLI TREN NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK?

Çalışmalar yoğun olarak devam ediyor. 2026 sonunda Ankara ve İzmir'i birbirine bağlamış olacağız.

İSTANBUL-ANKARA ARASI 80 DAKİKA OLACAK

-Ankara arasına süper hızlı tren hattı yapacağız. 2028'e kadar yapımına başlayacağız. İki şehir arası 80 dakika sürecek.

OTOYOL YATIRIMLARINDA SON DURUM NE?

Ankara'dan başlayıp Akyazı'da Kuzey Marmara'da birleşecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Burayı 10 yıllık periyotta başlayıp bitirmeyi planlıyoruz. Antalya-Alanya arası proje var. Orada bir ihale yaptık. Bu sene yapımına başlayacağız. İstanbul'da Kuzey Marmara Otoyolu'nun devamı olan Başakşehir-Nakkaş hattı var. İstanbul'un merkezinden Kuzey Marmara Otoyolu'na yeni bir bağlantı yapmış olacağız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: İstanbul'da bir geç kalmışlık var - 2

KALKINMA YOLU

Tarihten bu yana ticaret doğu batı ekseninde gelişmiştir. Tarihi İpek Yolu'ndan demir yollarına kadar bir koridordan bahsediyoruz. Bu anlamda bir kuzey koridoru var. Bu koridor Rusya-Ukrayna savaşından dolayı sıkıntılı bi durumda. Güney koridoru da Yemen, İsrail ve Filistin'deki durumlar nedeniyle sıkıntıda. Şimdi Ümit Burnu'ndan dolaşılıyor. Biz bir Kalkınma Yolu koridoru düşündük. Kalkınma Yolu koridorunu bitirdiğimizde halihazırdaki 35 günde, 45 günde olan trafik 25 günde bizim Kalkınma Yolu koridoru üzerinden geçmiş olacak. Irak'la görüşüyoruz. Bu sene başlayabilir miyiz? Onu görüşüyoruz. 

5G’YE NE ZAMAN GEÇECEĞİZ?

5G ile ilgili 2026'yı düşünüyoruz. Deneyimlemeye de başladık. Sizin 5G uyumlu cep telefonunuz varsa, Havalimanı'ndan deneyimleyebiliyorsunuz. Yaklaşık 25 noktada üretim tesislerine deneme lisanslarını verdik. Belli üretim tesislerinde denemelere başladık.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI

Aşağı yukarı 90 bine yakın elektrikli araç oldu. Togg ile beraber ciddi bir artış gördük. Biz çok eskilere gidersek akaryakıt istasyonlarını bile nerede diye düşünürdük. Artık çok yaygın. İlk etapta şu anda 12 bin tane şarj yapabilecek soket var. Olmayan ilimiz yok. Şehir içinde sizin çok rahat ihtiyacınızı görebiliyor. Eviniz müsaitse oradan da şarj edebiliyorsunuz. Şehirler arasında ise bazı soru işaretleri oluyor. 90 bin araç için 12 bin şarj soketi koyduk yollara. Bunu yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Teknolojiyle beraber menziller de artacaktır, bir sıkıntı olmayacaktır. En çok şarj istasyonu Ankara-, Ankara-İzmir arasında. Batı'da daha fazla. Elektrikli araç sayısına göre planlama yapıyoruz.

DEPREM FELAKETİ SONRASI İLETİŞİM

6 Şubat hepimiz için büyük bir yıkım olmakla beraber ders de oldu. Ben de Adıyaman merkezli 2 ay deprem bölgesinde kaldım. 11 ili dolaştım. Bizim şehirlerin yerleşiminden dolayı birçok baz istasyonumuz binaların üzerinde. Baz istasyonlarımız yıkıldı. Ayakta kalanların enerji nakillerinden dolayı bazı sıkıntılar oldu. Yeni kurulacak olanları çelik kuleler üzerine kurmayı düşündük. Baz istasyonları, operatörlerin kriz anında belli kapasitelerini diğer operatörlere aktarması konusunda anlaştık. A istasyonu yıkılınca B istasyonu üzerinden haberleşme yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...