Üniversite öğrencileri Formula aracı üretti

Uludağ Üniversitesi’nde, tamamen öğrenciler tarafından tasarlanan ''Formula'' aracı üretildi. Test sürüşleri yapılan aracın, İngiltere'de düzenlenecek ''Formula Student 2012''de yarışacağı belirtildi.

Anadolu Ajansı 03.07.2012 - 16:46

Üniversite öğrencileri Formula aracı üretti

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğrencilerin kurduğu ''Uludağ Racing'' takımının danışman hocalar ile sponsorların desteğiyle 2 yılda üretimini gerçekleştirdiği ve ''UR01'' kod adı verilen Formula aracı, Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi'ndeki Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde basına tanıtıldı.

''Uludağ Racing'' takım lideri İlhan Yunus, burada yaptığı konuşmada, 2010 yılında arkadaşlarıyla ''Formula Student'' yarışmasına katılmak amacıyla hazırlıklara başladıklarını söyledi.

Yunus, bu çok uzun ve zorlu bir sürecin üstesinden gelerek ilk defa Türk öğrencilerinin tasarımı olan bir Formula aracını ''Formula 1'' pistinde yarıştırmanın mutluluğunu yaşayacaklarını ifade ederek, araçlarının, 11-15 Temmuz tarihleri arasında ünlü Formula pisti ''Silverstone''da boy göstereceğini, başarılı bir dereceyle Türkiye'yi, Bursa'yı ve üniversitelerini temsil edeceklerini kaydetti.

Bu yola 8 kişiyle çıktıklarını, 2012 yılında 7 kişinin daha ekibe katıldığını ve toplam 15 kişilik bir kadroyla aracın tasarımını tamamladıklarını anlatan Yunus, aracın teknik özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

''Motor olarak Honda CBR 600 RR motosiklet motorunu kullandık. İçten yanmalı, 4 zamanlı 4 silindirli bir motor. Çok güçlü, 118 beygir gücünde. Sıfırdan 100'e 3,4 saniye gibi kısa sürede çıkabiliyor. Gerçekten kullanması zevkli, ama bir o kadar da tehlikeli. Tabii ki bizim tasarımımızda güvenlik en iyi derecede, sürücümüzü de Ceyhan'ı da koruyacak bir araç tasarladık.''

Yunus, pilotlarının bir bayan olduğuna da değinerek, ''Bir bayan pilot olması da bizim açımızdan çok iyi oldu'' dedi.

Aracın yaklaşık 30 bin dolara mal olduğunu kaydeden Yunus, ''Fakat bu 30 bin dolarlık ücretin minimize edilmesi bizim açımızdan çok önemliydi. Bazı parçaların yurt dışı menşeili olması, bu tasarımlarımızı kendimizin imal etmesi noktasına doğru itti. Burada Uludağ İhracatçılar Birliği'ne (UİB) ayrıca teşekkür etmek istiyorum, bu projenin ana sponsoru, bize maddi manevi her türlü çok büyük destek verdiler.'' dedi

Yunus, aracın yerlilik oranının yüzde 60 olduğu belirterek, ''Bu noktada önemli olan tasarım. Bizim seçtiğimiz motor, bu motor yabancı bir motor olabilir, ama biz seçtik. Biz farklı bir model de kullanabilirdik. Biliyorsunuz ki dünya üzerindeki bütün markalar bu şekilde tasarım yapıyorlar. Bu, özgün, Türk mühendislerinin tasarımı bir araç'' olduğu ifade etti.

Araca, ''Uludağ Racing'', takımının baş harflerinden esinlenerek, ürettikleri ilk araç olması nedeniyle ''UR01'' kod adını verdiklerini belirten Yunus, güvenlik önlemleri ve bunun bir öğrenci yarışması olması dolayısıyla aracın hızını 120 kilometreyle sınırlandırdıklarını, ancak azami 280 kilometre hıza çıkabileceğini bildirdi.

Pilot Ceyhan Kibar da bu noktaya geldikleri için çok mutlu olduğunu ifade ederek, başından beri bazı sıkıntılar yaşadıklarını, ancak yaptıkları hataları da telafi ederek çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Kibar, yarışmadaki hedefinin sorulması üzerine, ''Birinci olmayı hedefliyorum'' dedi.

UÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit de yarış aracının kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, ''UR01''in, bu alanda İngiltere'ye Türkiye'den giden ilk araç olduğuna dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...