Urla'da deniz patlıcanı operasyonu (Deniz Patlıcanı nedir?)

İzmir'de bir tekneyle yasadışı olarak deniz patlıcanı avcılığı yapanlara 5 bin 288 TL idari para cezası kesildi. Teknedeki deniz patlıcanları da toplandıkları yere bırakıldı.

DHA 05.04.2018 - 13:43 | Son Güncelleme : 05.04.2018 - 16:22

Urla'da deniz patlıcanı operasyonu (Deniz Patlıcanı nedir?)

İzmir'in Urla ilçesinde  yasa dışı olarak deniz patlıcanı avlayanlara yönelik denetim yapıldı.

Urla'nın Çeşmealtı bölgesinde Eşek Adası'nın kuzey batısında çok miktarda deniz patlıcanı avlanan bir tekneye suçüstü yapıldı. Teknedeki deniz patlıcanları avlandıkları bölgede tekrar denize bırakılırken, kaçak avcılık yapanlara 5 bin 288 TL idari para cezası kesildi.

DENİZ PATLICANI NEDİR?

Denizlerin kıyı kesimlerde yaşayan 'Deniz Patlıcanı' ya da 'Deniz Hıyarı' olarak bilinen deniz canlısı bir ucu ağzı, bir ucu anüs olmak üzere ağız ve anüs düzlemi üzerine sosis şeklinde yaratılmıştır.

60 cm' e kadar büyüyebilen bu canlının ülkemiz sularında genel boyutları 30 cm civarındadır. Ayrıca Holothuroidea sınıfından olan bu canlının bilinen 900 türü bulunmaktadır.

Her yanında bulunan yakalama kollajeni sayesinde istediği zaman sıvıya dönüşebilir. Korunmak adına bir balon gibi şişen türleri de mevcut.

Deniz patlıcanları daha çok uzak doğu ülkelerinden rağbet görmekte ve kozmetik, tıp, yemek sektöründe kullanılmaktadır. Deniz patlıcanları denizlerin filtresi gibi çalışırlar. Bir deniz patlıcanı yılda 150 ton kumunu filtre ederek temizleyebilmektedir. Özellikle deniz kirliliğinde kurtarıcı olabilecek bir canlıdır. 

URLA'DA DENİZE MAZOT SIZDI

Sayfa Yükleniyor...