Ustalara Saygı'da Ferruh Doğan anılacak

Karikatürist Ferruh Doğan, 13 Nisan Pazartesi akşamı 'Ustalara Saygı' etkinliğinde dostları ve meslektaşları tarafından anılacak.

09.04.2009 - 16:49

İlk karikatürünü 13 yaşındayken yayınlayan ve 2000'de aramızdan ayrılana kadar yarım asrı aşkın süre ülkemizin çizgisel güncesini tutan Ferruh Doğan için hazırlanan gece, Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde saat 20.00’de başlayacak.


Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği “Ustalara Saygı” gecesi; Ferruh Doğan’ın dostları ve meslektaşlarının katılımıyla, bir anlamda ülkemizde karikatür sanatında bir dönemini de masaya yatıracak. Etkinlik; Aydın Boysan, Faruk Geç, Hıfzı Topuz, Kadir Doğruer, Kamil Masaracı, Leyla Neyzi, Raşit Yakalı, Safa Önal, Semih Poroy, Suat Yalaz, Tan Oral, Turgut Çeviker, Yiğit Özgür, Yurdagün Göker ve sanatçının kızı Zeynep Akdilek’in seyircilerle paylaşacağı anı ve düşüncelerle zenginleşecek.

Ferruh Doğan’ın ölümünden bu yana usta için yapılan ilk etkinlik olma özelliği taşıyan gecede; seyircileri, kültür merkezinin fuayesine açılacak Ferruh Doğan çizgileri sergisi karşılayacak. “Ustalara Saygı”da, Ferruh Doğan’ın bir karikatürünün baskısı da gecenin anısına katılımcılara dağıtılacak.

“Ustalara Saygı”da, Ferruh Doğan’ın farklı dönemlerde kaydedilen görüntülerine de yer verilecek. Gecenin sürprizi ise Ferruh Doğan’ın Tekin Aral, Oğuz Aral ve Yalçın Çetin ile birlikte hazırladığı kısa animasyon filmler olacak.

“Ustalara Saygı” etkinlikleri; 20 Nisan’da Ataol Behramoğlu, 27 Nisan’da Çiğdem Talu ve Melih Kibar, 4 Mayıs’ta da Selim İleri için hazırlanan gecelerle devam edecek.

FERRUH DOĞAN BİYOGRAFİSİ
Ferruh Doğan 1923’te İstanbul’da doğdu. Taksim Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Hukuk Fakültesi’nin son sınıfından ayrıldı. İlk karikatürü 1945 yılında Şaka dergisinde yayımlandı. Doğan Kardeş, Pazar Postası, hafta, yeditepe, 41 buçuk, Dolmuş, Kim, Tef, Taş, Taş-Karikatür, Akbaba ve Ant dergileriyle Cumhuriyet, Milliyet, Yeni İstanbul, Vatan, Akşam, Dünya ve Ulus gazetelerinde çalıştı. Özgür İnsan ve Toplum, İstanbul Ekspres gazetelirnede çizdi. Asrileşen Köy ve Çizgili Dünya isimli albümlerini yayımladı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve sendikasının gazete resmi ve karikatürü dallarında birinçilik ve ikincilik ödüllerini, İtalya’da Bordighera ve Marostica’da, Üsküp’te, Belçika’da çeşitli birincilik, üçüncülük ve jüri özel ödüllerini aldı. Sanatçının Tolentino’da (İtalya) Uluslararası Mizah Müzesi’nde bir karikatürü bulunmaktadır.

Ferruh Doğan 9 haziran 2000 tarihinde aramızdan ayrıldı.

(Biyografi www.karikaturcülerdernegi.org adresinden alınmıştır)

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı – Ferruh Doğan
Tarih: 13 Nisan 2009 Pazartesi
Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezii Saat: 20.00
Melih Cevdet Anday Sahnesi / (Akatlar Kültür Merkezi): 0 212 351 93 84


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...