Uyuşturucu baronu yakalandı

Interpol'ün 13 yıldır kırmızı bültenle aradığı Cumhur Yakut, narkotik polisi tarafından düzenlenen hava destekli operasyonla İstanbul'da saklandığı villada yakalandı. Uyuşturucu baronu Yakut, yıllardır ABD’nin de arama listesinde bulunuyordu.

27.04.2013 - 11:38

Uyuşturucu baronu yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 13 yıldır aranan ve son dönemlerin bir numaralı "uyuşturucu baronu" olduğu iddia edilen şüpheliyi, hava destekli operasyonla yakaladığı kaydedildi.

Sarıyer'de bir villaya düzenlenen nefes kesen operasyonda yakalanan kişinin eski Van milletvekili Mustafa Bayram'ın damadı Cumhur Yakut olduğu ortaya çıktı.

ABD'NİN UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARI LİSTESİNDE
Eski ABD Başkanı Bush döneminde hazırlanan uyuşturucu kaçakçıları listesinde dördüncü sırada yer alan Cumhur Yakut, 13 yıldır da Interpol tarafından 4 ayrı suçtan aranıyor ancak bugüne kadar yakalanamıyordu.

KAÇARKEN BACAĞINI KIRDI
Ekipler, 3 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu Yakut'un Sarıyer Reşitpaşa'daki 4 katlı villasında saklandığını belirledi.

Narkotik ekipleri, dün akşam villaya operasyon düzenledi. Villanın yüksek duvarlarla çevrili olması nedeniyle helikopter ve özel harekat polisi desteği alan ekipler, villaya, kapılarını kırarak girdi.

Ekipler, Yakut'u, villasının duvarından atlayarak kaçmaya çalıştığı sırada düştüğü yan bahçede yakaladı.

Bacağı kırılan Cumhur Yakut, daha sonra hastaneye kaldırıldı. Yakut, hastanedeki müdahalenin ardından emniyete getirildi.

Polisin villada yaptığı aramada ise, silahlar ve çeşitli dokümanlar ele geçirildi.

Cumhur Yakut, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi.

Yakut'un, 2000'de Yunanistan'da 520 kilogram eroin, aynı yıl Van'da 30 kilogram eroin, 2001'de İstanbul'da 316 kilogram eroin ve 2004'de Mersin'de 64 kilogram eroin ele geçirilmesine ilişkin dosyalar başta olmak üzere 7 farklı suçtan arandığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...