Van'da 28 STK 'evet' diyor

Sivil toplum örgütleri adıan yapılan açıklamada, referandumda 'evet' oyu kullanmanın herhangi bir partiye oy vermek ya da herhangi bir partiye karşı olmak anlamı taşımadığını belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.08.2010 - 19:34

Van'da 28 STK 'evet' diyor

Van'daki 28 sivil toplum örgütünün temsilcisi, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'Evet' oyu kullanacaklarını bildirdi.

Cumhuriyet Caddesi'ndeki bir lokantada toplanan sivil toplum örgütü temsilcileri adına basın açıklamasını, Van Öğretmenler Derneği (VÖDER) Başkanı Adnan Şen okudu.

şen, anayasa değişikliği ile ilgili halkı bilgilendirmeyi görev olarak gördüklerini belirterek, 'de değişimi hızlandıracak, birlik ve beraberliğin tesisine katkı sağlayacak, bütün kesimleri kucaklayan yeni bir anayasanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Huzuru, barışı, birlik ve beraberliği koruyarak, demokratik ve sivil bir anayasa talebini toplumda canlı tutmak ve değişiklik paketine 'Evet' demek için bir araya geldiklerini vurgulayan Şen, şöyle konuştu:

''50 yıllık askeri cunta anayasalarının yerine, geniş özgürlüklerin olduğu, evrensel hukuka dayalı, herkesi aynı gören, herkesi birinci sınıf vatandaş gören, 'ben' ve 'öteki'yi oluşturmayan, aynı duygu ve düşünceleri ortak payda altında toplayabilen bir anayasanın kısmen de olsa vuslatını yaşamayı amaçlamaktayız.

Bu nedenle burada bulunan sivil toplum kuruluşları adına bütün benliğimizle referanduma 'Evet' diyoruz ve bu süreçte sandıktan 'Evet' çıkması için gayret edecek, referandumun hayati önemini halkımıza anlatacağız.''

Referandum sürecinin barış içerisinde, demokrasiye yakışır şekilde, kavga ve tartışmalara yol açmayacak biçimde sonuçlanmasını temenni eden Şen, Türkiye'nin demokrasi sınavından başarıyla geçeceğine inandığını ifade etti.

Şen, referandumda ''Evet'' oyu kullanmanın herhangi bir partiye oy vermek ya da herhangi bir partiye karşı olmak anlamı taşımadığını belirterek, 12 Eylül günü ülkenin geleceğinin oylandığı bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...