Ve Kenan Evren ifadeye çağrıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesiyle ilglili soruşturmada Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'yı ifadeye çağırdı.

Anadolu Ajansı 30.05.2011 - 16:01

Ve Kenan Evren ifadeye çağrıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesiyle ilglili soruşturmada Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'yı ifadeye çağırdı.

Terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'yı ayrı ayrı telefonla arayarak, ifadelerinin alınması için davet etti.

Ankara Adalet Sarayı'na sabah saatlerinde gelen Kenan Evren'in avukatı, Başsavcıvekili Görüşen ile görüşerek, müvekkilinin yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle ifadesinin Ankara'da ikamet ettiği evde alınmasını talep etti.

Söz konusu talebe ilişkin değerlendirme yapıldığı ve buna göre Evren'in ifadesinin ne şekilde alınacağının belirleneceği öğrenildi.

Şahinkaya ise İstanbul'da ikamet ettiğinden, ifadesinin nasıl alınacağının kararlaştırılacağı belirtildi.

''12 Eylül darbesi''yle ilgili olarak, Evren ve Şahinkaya hakkında, ''darbe yapma'' ve ''anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme'' suçlamalarıyla soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma kapsamındaki diğer şüphelilerin ise dosyaları ayrıldı. Bu kişilerle ilgili olarak ne şekilde soruşturma yapılacağı daha sonra netleşecek.

ŞAHİN: ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine ''Bunu çok önemli gelişme olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Şahin, ''Bu konuda iki farklı görüş var. Hangi görüşe göre işlem yapılır, onu hep birlikte bekleyip göreceğiz ama şu anda Mayıs ayının 30'undayız. İki gün önce 27 Mayıs 1960 ihtilalinin yıldönümü dolayısıyla bu ülkede askeri müdahalelerin ne kadar gereksiz olduğu ve Türkiye'ye neler kaybettirdiği çok konuşulmuştu. Dolayısıyla böyle bir ayda böyle bir gelişmeyi o nedenle çok dikkat çekici bulduğumu ifade ettim'' diye konuştu.

Adım adım 12 Eylül

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...