Venüs'e yelken açacaklar

Kısa süre içinde iddialı uzay projelerine imza atmaya hazırlanan Japonya, önümüzdeki ay Venüs’e bir yelkenli araç gönderecek.

Haberler 29.04.2010 - 12:48

Venüs'e yelken açacaklar

18 Mayıs günü Tanegashima Uzay Merkezi’nden bir roketle uzaya taşınacak yaklaşık 53 milyon dolar maliyetli silindir biçimli araç, uçurtmayı andıran kare biçimli yelkenini açarak, 6 ay sürecek Venüs yolculuğuna başlayacak.


Güneş’ten gelen ışık parçacıkları (foton) baskısıyla giderek ivmelenen “uzay yelkenleri” son on yıldır başarılı denemeleri yapılmış ve yenileri planlanmakta olan bir teknoloji. Ancak, Japon “yelkenlisi”, ötekilerden farklı olarak elektrik de üretecek.

Aracın İngilizce Güneş Işınımıyla İvmelenen Gezegenlerarası Uçurtma Araç sözcüklerinin başharflerinden oluşturulmuş Ikaros adı, aynı zamanda Yunan mitolojisinde kollarına taktığı kanatlarla göğe yükselen, ancak Güneş’e fazla yaklaştığında kanatları yapıştıran balmumunun erimesiyle düşen Icarus adlı kahramana da gönderme yapıyor.

Ancak Icarus’un ölümüne neden olan Güneş, Ikaros’a yolculuğunda destek veriyor. Aracın 14 metre genişlikteki yelkeni, insan saçından daha ince bir malzemeden yapılı. Üzeri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren ince bir filmle kaplı. Yelken, tıpkı rüzgarla dolan bir yelkenin tekneyi sular üzerinde sürüklemesi gibi, foton baskısına göstereceği dirençle aracın uzayda yol almasını sağlayacak. Üreteceği elektrik de aracı kendi çevresinde döndürebilecek itkiyi sağlayacak. Araç, güneş ışınlarının gümüş renkli yelkenden yansıma açısı değiştirilerek yönlendirilecek.

Japonya Uzay Ajansı yetkilileri, Ikaros deneyinin başarılı olması halinde, ileride iki misli genişlikte bir yelkenle Jüpiter’e ve Trojan asteroidlerine yelkenli araçlar gönderileceğini açıkladılar.

Son yıllarda roket ve uydu teknolojisinde büyük açılımlar gerçekleştiren Japonya, önümüzdeki yıllarda Ay’a tekerlekli bir robot ie 2020 yılına kadar Ay’da bir üs kurmayı hedefliyor.

Sayfa Yükleniyor...