Vicdani ret için geri sayım

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani retle ilgili çalışmayı Milli Savunma Bakanlığı’nın yürüttüğünü söyledi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yurtdışı örneklerini incelediklerini ifade etti.

15.11.2011 - 12:56

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz vicdani ret konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bedelli askerlik ve vicdanı ret ile yapılması planlanan düzenlemelerin aynı zamana denk gelmesinin tesadüf tesadüf olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Ergin, ''Vicdani ret ile ilgili konuyu Milli Savunma Bakanlığı ela alacak. Değerlendirilecek, masaya konulacak, uygun görülmesi halinde Meclis'e getirilecektir. Düzenlemenin içini görmeden yapılacak yorumlar yanlış olur'' dedi.

Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konu ile ilgili ihlal kararını anımsatarak, şunları söyledi: ''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi diyor ki siz aynı konuda vicdani ret nedeniyle askere gitmediği için hürriyeti bağlayıcı bir ceza verdiniz. Cezasını infaz ettiniz. Sonra ceza bittikten sonra tekrar aynı fiilden yargılıyorsunuz, tekrar ceza veriyorsunuz. Aynı eylemden dolayı birden çok ceza verilmesini adil yargılama hakkına aykırı bulduğu için Türkiye'yi mahkum etmiştir. Dolayısıyla biz buradaki ihlali baz alıyoruz. Ona göre değerlendiriyoruz.''

YILMAZ: TAKVİM VEREMEM
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Adalet Bakanlığı’nın vicdani ret konusundaki çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Çalışmayı inceleyeceklerini belirten Bakan Yılmaz, ''Takvim veremiyorum'' dedi.

''Yurtdışındaki örneklerine bakıldı mı?'' sorusuna Yılmaz, ''Arkadaşlar hepsini aldılar, yurtdışındaki uygulamalarına bakıyorlar ortak bir çalışmayı getirecekler'' dedi.

Bakan Yılmaz, yurtdışındaki örneklerinin yanı sıra AİHM'in vicdani ret ile ilgili kararlarının da incelendiğini sözlerine ekledi.

CHP’DEN TEKLİF
Öte yandan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, vicdani ret ile ilgili çalışma yaptıklarını, kanun tekliflerini TBMM Başkanlığına sunacaklarını açıkladı.

AVRUPA’DA DURUM
Vicdani retle ilgili düzenlemeler askerliğin zorunlu olduğu bazı Avrupa ülkelerinde var.

Bu uygulamalara göre, dini, ideolojik ya da felsefik nedenlerden ötürü eline silah almak istemeyenler için kamuda çalışma seçeneklerini içeren alternatif askerlik modelleri öngörülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...