Web korsanları hakim karşısında

Popüler BitTorrent izleyicisi (BitTorrent tracker) The Pirate Bay hakkında İsveç’te açılan dava başladı.

17.02.2009 - 18:23

Web korsanları hakim karşısında

Üç yıl önce İsveç Polisi’nin baskınıyla sunucularına el koyulan BitTorrent izleyici sitesi The Pirate Bay (Korsan Körfezi) davası nihayet başladı. Stockholm’de görülen davanın iddiası 3 yıl önce sunucularına el koyulan The Pirate Bay’in telif hakları yasalarıyla korunan içeriğin yasadışı olarak dağıttığı, site yöneticileri ise içeriği dağıtmadıkları konusunda ısrarcı.

Hakkında 4 bin sayfalık bir iddia raporu olan The Pirate Bay, kullanıcıların birbirleri arasında dosya paylaşımı yaptığı P2P (peer to peer - eşten eşe) ağlar arasında en popüleri olan BitTorrent sisteminin binlerce iz sürücüsünden sadece biri. Binlerce izleyici site arasından The Pirate Bay’in öne çıkmasının nedeni ise 2008 yılında en popüler ve en başarılı iz sürücü olmasının yanısıra kurulduğu günden beri diğer izleyici sitelerin aksine sosyal ağ niteliklerinin daha başarılı olması ve servisini tamamen ücretsiz olarak sunması.

İsveç Adalet Bakanlığı ve ABD’li devlet yetkilileri ile üç yıl önce bir baskınla sunucularına el koyulan The Pirate Bay, bu gelişmeye rağmen etkinliğini durdurmadı ve büyümeye devam etti. Üç gün boyunca göza altında tutulan site kurucuları delil yetersizliğinden salıverilmişti. Soruşturmayı o günden beri devam ettiren güvenlik güçlerinin elinde 4 bin sayfalık bir iddianame ve 4 kişi hakkında açılmış 100 milyon dolarlık tazminat davası var.

Mahkemenin sonucu davalı ve davacının iddialarını inceleyecek bilirkişi tarafından verilecek rapor sonucunda belirlenecek. Dava açıldığı dönemlerde bir polis memuru olan ancak şimdi Warner Bros.’ta çalışan Jim Keyzer, The Pirate Bay’in savunmasını zora sokuyor. Sitenin kurucularından olan Peter Sunde, davada kendi taraflarına tanık olarak çağırmak istediği Keyzer’in Warner Bros.’ta çalışması nedeniyle dürüst olamayacağını düşündüğünü belirtiyor.

Davacılar, yayınına 2004 yılında başlayan The Pirate Bay’in yalnızca geçtiğimiz ay 1,6 milyon dosyanın erişimini kolaylaştırdığını savunuyor. Dosyaların büyük kısmının telifli müzik, film ve diğer ortam dosyalarından oluştuğunu ifade eden davacı karşısında boyun eğmeyen The Pirate Bay yöneticileri Fredrik Neij, Gottfrid Svartholm Warg ve Peter Sunde Kolmisoppi, geçtiğimiz aylarda yayınladıkları bir genelgeyle yapımcı firmaların yasadışı dağıtımla savaşmak için harcayacakları avukat ücretlerini, paylaşım yoluyla dağılan ürünler üzerinden gelir elde etmelerini sağlayacak yeni iş modelleri geliştirmek üzere değerlendirmelerini tavsiye etmişlerdi.

Üç korsana göre endüstrinin kopya ürünlerle mücadele etmesi mümkün değil, bunun yerine yayıncı firmaların paylaşımın gücünü kullanarak gelir elde etmeleri gerekiyor.

BITTORRENT, P2P VE BITTORRENT İZLEYİCİ NEDİR?
İnternet üzerinden dosya paylaşım sistemlerinin en yenilerinden ve en popülerlerinden olan BitTorrent, adını kendine has olan tekniğini ilk defa kullanan yazılımdan alan bir P2P dosya takas sistemidir. Diğer dosya takas sistemlerinden farkı sabit olmayan bağımsız paylaşım tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyacı olmadan paylaşıma devam edebilmesidir.

P2P ağlar, kullanıcıların bir sunucu üzerinden bağlandıkları ancak, kendi kitaplıklarında olan dosyaları başkaları ile paylaştıkları ağların genel adıdır. Paylaşılacak dosya, bir sunucu üzerinden değil, doğrudan kullanıcıların kitaplıklarından paylaştırılır ve bu sayede, hizmeti sunan sunucuda yasadışı veri transferi yapılmamış olur.

BitTorrent izleyici (BitTorrent tracker) siteleri ise, BitTorrent ağında paylaştırılan dosyaların hangi kullanıcılarda bulunduğunu depolandığını izleyen, oluşturduğu .torrent uzantılı dosyalar sayesinde, kullanıcıların takas etmek istedikleri dosyalara erişimi kolaylaştıran ancak, paylaşılan dosyaları bulundurmayan, kimde olduğunun izini süren sitelerdir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...