Windows'a dokunmaya az kaldı

Microsoft, Microsoft Surface ile geliştirdiği çoklu dokunma kontrollerini, Windows 7 ile evlere getirmeye hazırlanıyor.

26.03.2009 - 17:50

Windows'a dokunmaya az kaldı

Microsoft'un son yıllarda üzerinde en çok çalıştığı deneysel ürünlerinden biri olan Microsoft Surface ile elde ettiği çoklu dokunmatik arayüz deneyimi Windows 7'nin öne çıkan özelliklerinden biri olarak kullanıcıların evlerine girmeye hazırlanıyor.

Firmanın Windows Touch olarak tanımladığı özellik, yapılan açıklamaya göre kullanıcı-işletim sistemi etkileşiminde fare ve klavyenin yapabildiğinden çok daha etkin bir çözüm sunacak.

Ancak çoklu dokunmatik arayüz konusunda iPhone ile rüştünü ispat eden Apple da, yeni işletim sistemi Mac OSX Snow Leopard ile aynı özelliği hemen hemen aynı zamanda Microsoft ile birlikte piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Günümüzde HP TouchSmart, Dell Latitude XT gibi az sayıda bilgisayar modelinde çoklu dokunmatik arayüz kullanılabiliyor ancak, bu özellik üreticilerin kendi eforları sayesinde tüketiciye sunulabiliyor. Microsoft'un Windows 7 ile birlikte işletim sistemine gömülü bir özellik olarak sunacağı deneyim, kullanıcıların bilgisayar alışkanlıklarını kökünden değiştirebilir.

Apple tarafında ise, çoklu dokunmatik arayüz yeni nesil MacBook modelleri ile çoklu dokunma özellikli 'Touchpad'ler ile MAC kullanıcılarının hayatına geçtiğimiz yıl içinde girdi. Her ne kadar ekran üzerinde yapılabilenlerden daha az yetenek sergiliyor olsa da, çoklu dokunmatik Touchpad'ler tüketiciler tarafından tam not alıyor.

Microsoft, kullanıcıların aklında olan soruları ortadan kaldırmak amacıyla "Windows Touch Logo" isminde bir program başlatmayı planlıyor. Bu program sayesinde, üreticiler yeni kontrol sistemini kullanabilecek yeterlilikteki donanımlarının üzerine "Windows Touch Uyumludur" yazan bir etiket yapıştırabilecek. Bu etiket, Windows 7 piyasaya sürülmeden önce tüketicilere hangi bilgisayarda bu özelliği deneyimleyebileceklerini açığa çıkaracak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...