WinPhone7 üç modelle geliyor

Microsoft'un 11 Ekim'deki basın toplantısında resmiyet kazanacak olan WinPhone7 işletim sistemi, HTC, Samsung ve LG'nin birer modeliyle piyasaya adım atacak.

Haberler 03.10.2010 - 15:10

WinPhone7 üç modelle geliyor

Akıllı telefonlardaki işletim sistemi itibarıyla rakiplerinin bir hayli gerisinde kalan Microsoft, bir yılı aşkın süredir dedikodusu yapılan yeni Windows Phone 7 işletim sistemini 3 ayrı telefon modeliyle birlikte 11 Ekim’de duyuracak.


Windows Phone 7 işletim sisteminin nasıl bir arayüze sahip olduğu yıl başından beri aşağı yukarı biliniyor ve bilindiği kadarıyla da beğeniliyor. Ancak sistemin markalı nihai bir telefon üzerindeki uygulaması henüz görülmedi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ABD’de 11 Ekim’de yapılacak basın toplantısına HTC, Samsung ve LG birer modelle katılacak. İlginç olan WinPhone7 ile çalışacak bu üç modelin ABD’deki kontratlı satış merciinin AT&T olması. Zira AT&T esasen ‘iPhone kontratçısı’ olarak biliniyor.

Microsoft'un AT&T'yi seçme nedeni, üç telefonun da GSM protokülü kullanacak olması. ABD'de AT&T dışındaki diğer operatörler, CDMA iletişim protokülünü kullanıyor ve WinPhone7'de şimdilik CDMA desteği planlanmıyor.

Sözkonusu modellerin işlemci dışındaki teknik detayları henüz bilinmiyor. Ancak oldukça iddialı yeni işletim sistemini kullanacak telefonların büyük, yüksek çözünürlüklü, çoklu-dokunmatik bir ekrana, hızlı bir işlemciye, çevrimiçi ve dışı tüm multimedya ve sosyal medya uygulamalarına sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Microsoft'un halen piyasadaki işletim sistemi olan Windows Mobile 5 ve 6, dünya genelinde beşinci sırada bulunuyor. Bu yılın ilk çeyreğindeki rakamlara göre işletim sistemi bazında liderliği yüzde 40 ile Nokia ve bazı diğer markalarda bulunan Symbian işletim sistemi elde tutarken, onu yüzde 17.9 ile BlackBerry OS, yüzde 16.3 ile Android ve yüzde 14.7 ile iOS (Apple iPhone) izliyor. WinMo'lu telefonların payı ise sadece yüzde 6.8.

Sayfa Yükleniyor...