'Yanında Lang Lang yapmacık kalıyor'

Alman Der Tagesspiegel Fazıl Say için "O, piyano sandalyesindeki çılgın'' yorumunu yaptı ve sanatçıyı dünyaca ünlü Çinli piyanist Lang Lang ile de kıyasladı: "Fazıl Say'ın gerçekliği yanında Lang Lang yapmacık kalıyor!"

03.02.2011 - 11:26

'Yanında Lang Lang yapmacık kalıyor'

Der Tagesspiegel gazetesinde Frederik Hanssen imzasıyla yayımlanan "Piyano Sandalyesindeki Çılgın" başlıklı eleştiride, Fazıl Say'ın piyanoya daha ilk hamlesinde Liszt benzeri şeytani bir ustalığı gözler önüne serdiği vurgulandı.

"Bu adam gerçekten harika. Pazar akşamı Konzerthaus sahnesine çıkarken, kolları kıvrılmış günlük ceketinin altında tişörtüyle kronik uykusuzluktan muzdarip izlenimi veriyordu. Ama piyanonun tuşlarına ellerini koyar koymaz enerjisi konser salonunu kapladı" ifadelerine yer verilen yazıda, Beethoven'in Do Minör Piyano Konçertosu'nun sonunda insanların ayağa sıçrayıp coşkuyla bağırdığı ve ayaklarıyla yerlere vurduğu aktarıldı.

'Herşeyi gölgede bıraktı'
Frederik Hanssen eleştirisinde, "Orkestra, Mozart'ın 'Saraydan Kız Kaçırma' eserinin girişinde ne kadar canlı çalarsa çalsın ya da maestro John Axelrod, Haydn'ın 'Asker Senfonisi'ni yoğun el ve kol hareketleriyle ne kadar canlandırmaya çalışırsa çalışsın, Fazıl Say'ın icracı kimliği en yalın anlatımla bu gece herşeyi gölgede bıraktı" yorumunu yaptı.

Fazıl Say-Lang Lang karşılaştırması
Yazıda, bu performansın akla Lang Lang'ı getirdiği belirtilerek, "Her iki piyanist de, piyanist sandalyesine oturduklarında kendilerine has koreografilerini sahneliyorlar, her ikisi de kendi memleketlerinin müzik geleneklerini mahir ve hakim bir şekilde işliyor. Ancak Çinli icracı, Say'ın insanı sürükleyen gerçekliğiyle karşılaştırıldığında yapmacık kalıyor, Türk meslektaşının adeta gişelere oynayan bir taklidini andırıyor. Fazıl Say kendisine dair bir Disney çizgi filmi çekilse şirin bir klavye kahramanı olarak herhalde böyle görünürdü" denildi.

'Torunlarınızı da getirin!'
Fazıl Say'ın parçaları icra etmeyi aynı zamanda bir "görev" olarak algıladığı yorumunu yapan Frederik Hanssen, "Eserlerden aldığı hazzı kendi müzisyen arkadaşlarının yanı sıra tüm dünyaya, bütün dinleyicilere aktarma sorumluluğunu üstlenmiş" ifadesini kullandı.

Yazar, Berlinlilere, Fazıl Say'ın 20 Şubat, 1 Nisan, 9 ve 16 Haziran tarihlerinde Konzerthaus Orkestrası ile vereceği konseri kaçırmamaları çağrısını yaptı ve yazısını "Kesinlikle görülmeye değer. Torunlarınızı da beraberinizde getirmeyi unutmayın!" sözleriyle noktaladı.

Berlin’de Fazıl Say Yılı
Berlin’in en köklü konser salonu olan Berlin Konzerthaus’un daimi sanatçısı olan piyanist, Fazıl Say Yılı kapsamında toplam 12 özel konser veriyor. Say, bu konserlerde tüm dünyada büyük ilgi gören kendi bestelerinin yanı sıra ünlü bestecilerin eserlerini de seslendiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...