Yarbay Dönmez’in dürbünü ve telsizi TSK’ya ait

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan telsiz ile subay dürbününün, TSK’ya ait olduğu ortaya çıktı.

NTV Haber 20.06.2009 - 21:10

Yarbay Dönmez’in dürbünü ve telsizi TSK’ya ait

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nca, Ankara Zir Vadisi ve Sapanca'da ele geçirilen mühimmat ve silahlarla ilgili hazırlanan iddianamede, bulunan malzemelerle ilgili detaylı bir çalışma yapıldı.

Askeri Savcı, bulunan silah ve mühimmatın nereden alındığını belirlemek amacıyla Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ayrı ayrı başvuruda bulundu.

İncelemede ele geçirilen bir telsizin, 22 Mayıs 2003 tarihinde Adapazarı 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda kayıp kaydı tutulan telsiz olduğu ortaya çıktı. Bulunan 5205 seri numaralı subay el dürbününün ise, 18 Temmuz 2005 tarihinde Deniz Harp Okulu Komutanlığı’na verilen 20 dürbünden biri olduğu belirlendi.

El bombalarından birinin kafile numarası, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na verilen 38 bomba ile aynı kafileden çıkarken, yapılan sayımda komutanlıkta eksik bomba bulunmadığı ortaya da belirlendi.

Ele geçirilen 3 tabancanın Dönmez ile binbaşı olan karısına ait olduğu saptanırken, 10 tabanca ile bir G3 piyade tüfeğinin kaydına ise ulaşılamadı.

3 aydır Sapanca'daki evine gitmediğini öne süren Yarbay Mustafa Dönmez'in hemen her hafta sonu yazlık evine gittiği de belirlendi.

Sanık avukatları, Askeri Savcı’nın her türlü bilgiyi anlaşılır şekilde 8 sayfalık iddianameye sığdırdığına da dikkat çekerek, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların hazırladığı binlerce sayfalık iddianamaleri eleştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...