Yargıtay başkanlığı seçiminde sonuç çıkmadı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin onuncu turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı. Yüksek mahkemenin başkanlık seçimindeki on birinci tur için üçüncü kez başvuru alınacak ve seçimlere 1 Nisan Pazartesi günü devam edilecek.

Yargıtay başkanlığı seçiminde sonuç çıkmadı

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart 2024 Pazar günü itibarıyla dolmuştu.

Bu kapsamda Yüksek 'nin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay'da 25 Mart Pazartesi günü sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Seçimin ilk yedi turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması üzerine bugün dokuzuncu tur oylama yapıldı.

Oylama sonucu Yargıtay Başkanı Akarca 115, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 123, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 96 oy aldı.

ONUNCU TURDA DA SONUÇ YOK

Dokuzuncu turda adaylardan Mehmet Akarca 119, Ömer Kerkez ise 138 oy aldı. Oylamada 11 oy boş, 68 oy ise geçersiz sayıldı. İki aday da salt çoğunluğu bu turda da sağlayamadı.

Oylamaya onuncu turla devam edildi. Ömer Kerkez 138, Mehmet Akarca ise 120 oyda kaldı.

1 NİSAN'DA YENİDEN SEÇİM

On birinci tur için seçimlerde üçüncü kez başvuru da alınacak.

Daha önce aday olan üyeler de diğer Yargıtay üyeleri de aday olabilecek. 25 Mart Pazartesi günü başlanan seçimlere 1 Nisan Pazartesi günü devam edilecek.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...