Yargıtay'dan şike kararı

Futbolda Şike Davası'nda son karar açıklandı. Yerel mahkemenin hakkında verdiği, 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yeniden cezaevine girecek.

Haberler 17.01.2014 - 16:31

Yargıtay'dan şike kararı

"Aziz Yıldırım'ın emir ve talimatlarıyla hareket eden suç örgütü baskıyla futbol karşılaşmalarını etkilemiştir."

Bu tespit, Yargıtay'ın şike davası kararından.

Şike Davası'nda son sözünü söyleyen Yargıtay, Aziz Yıldırım’a suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, şike ve teşvik primi suçlarından verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasını onadı.

Kararda, 2005 ve 2006 yıllarında ligdeki son karşılaşmalarda Fenerbahçe'nin şampiyonluğu kaybetmesi üzerine Aziz Yıldırım'ın 'suç örgütleriyle işbirliği yaptığı ve birden fazla maçı etkilemek için girişimde bulunduğu' savunuldu.

2011 yılında oynanan, Manisaspor-Trabzonspor, Bursaspor-İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gençlerbirliği-Trabzonspor ile Fenerbahçe-Kasımpaşa maçlarının da aralarında bulunduğu pek çok maçta şike yapıldığı ve teşvik pirimi verildiği vurgulanan kararda, bu amaçla kaleci ve forvetlerin seçildiği, kulüp yöneticileri ve bazı teknik direktörler aracılığıyla da teşvik primi dağıtıldığı ifade edildi.

Yargıtay bu gerekçelerle, Aziz Yıldırım hakkında yerel mahkeme tarafından verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının onadı.

Daha önce 1 yıldan daha fazla cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Yıldırım, yaklaşık 30 ay daha cezaevinde kalacak. Karar, infaz hakimliği tarafından Yıldırım'a yazılı olarak bildirilecek.

BAŞKANLIĞI DÜŞECEK
Karar uyarınca Aziz Yıldırım'ın vakıflar yasası gereği 1 yıldan daha fazla kesinleşmiş hapis cezası bulunması sebebiyle kulüp başkanlığı da düşecek.

ADALI VE HAVUTÇU HAKKINDAKİ KARARLARA BOZMA
Aynı gerekçelerle davanın iki numaralı ismli Olgun Peker hakkında verilen hapis cezalarını da onayan Yargıtay, dönemin Beşiktaş Yöneticisi Serdal Adalı ve dönemin Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezalarını eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu.

MOSTUROĞLU VE FUTBOLCULARDA KISMİ BOZMA
Yargıtay ayrıca, aynı davada yargılanan Fenerbahçe Yöneticisi Şekip Mosturoğlu, futbolcular İbrahim Akın, Mehmet Yıldız, Gökçek Vederson ve Ümit Karan hakkındaki cezalarla ilgili de kısmi bozma kararı verdi.

Bu kararla şike davasında iç hukuk yolları tükenmiş oldu.

DOSYA MAHKEMEYE GERİ YOLLANMIŞTI
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eksikleri tamamlaması için şike davasının dosyasını İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri göndermişti.

Yargıtay’ın talep ettiği eksikleri gideren mahkeme, dosyayı yeniden 5. Daire’ye iletmişti.

KİME NE CEZA VERİLMİŞTİ?
Futbolda şike iddialarıyla ilgili soruşturma, 3 Temmuz 2011'de başladı.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen şike davasında, 48 sanığa hapis cezası verildi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a “örgüt kurmak” suçundan 2 yıl 6 hapis cezası verildi. Yıldırım, ayrıca “şike ve teşvik” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

Fenerbahçe yöneticileri Şekip Mosturoğlu’na 1 yıl 10 ay 10 gün, lhan Ekşioğlu’na ise 1 yıl hapis cezası verildi.

Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası aldı.

Futbolcular İbrahim Akın 1 yıl 6 ay; Mehmet Yıldız, 1 yıl 3 ay; Gökçek Vederson ise 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski Futbolcu Ümit Karan da 7.5 ay hapis cezası aldı.

Eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı 1 yıl 3 ay; eski Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

16. Ağır Ceza Mahkemesi, ayrıca sanıklara değişik oranlarda para cezası da verildi.

Mahkeme, cezaevinde kaldıkları süreyi göz önüne alarak tüm sanıkları tahliye etti.

Sayfa Yükleniyor...