Yarımağan yeni katsayı kararını savundu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, ''Eski sistem alan dışı yerleşmeyi neredeyse imkansız hale getiriyordu. Yeni sistemde bu farkın çok azaldığını göreceğiz'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2009 - 17:05

Yarımağan yeni katsayı kararını savundu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Çukurova Üniversitesi ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ''Yapılan Değişikliklerden Sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Yarımağan, burada yaptığı konuşmada, YÖK tarafından dün açıklanan katsayı kararını değerlendirerek, ''YÖK'ün dün aldığı katsayı kararıyla, belirsizlikler ortadan kalktı'' dedi.

Son alınan karara göre sınav takvimini en kısa sürede belirleyip açıklayacaklarını bildiren Yarımağan, şöyle devam etti:

''Benim tahminim 11 Nisan tarihiyle ilgili bir değişiklik yapmayacağımız yönünde. Ancak, katsayılarla ilgili son alınan karara yönelik bir başvuru olur ve karar iptal edilirse sınav takvimi aksar. Bu da üniversitelerin açılmasını etkiler ve üniversiteler zamanında açılamaz.''

Yarımağan, ''Eski sistem alan dışı yerleşmeyi neredeyse imkansız hale getiriyordu. Yeni sistemde bu farkın çok azaldığını göreceğiz'' dedi.

Yarımağan, eski sistemde bir öğrencinin alan içi tercihiyle dışı terci arasında yaklaşık 50 puanlık fark bulunduğunu, bunun da soruların yüzde 29,6'sına denk geldiğini söyledi.

YÖK'ün katsayı kararı sonrası bu farkın azaldığını ifade eden Yarımağan, şöyle devam etti:

''Eski sistem alan dışı yerleşmeyi neredeyse imkansız hale getiriyordu. Yeni sistemde bu farkın çok azaldığını göreceğiz. Şimdi bu fark yaklaşık 10 puana indi, bu da soruların ortalama yüzde 2,5'ine denk geliyor.

Alan içi ve dışı yerleşme arasında hiç fark olmamasını savunanlar da var, bu farkın daha yüksek olmasını isteyenler de. Eski sistem adayların kendi kulvarlarında gitmelerini ödüllendiriyordu. Kulvar dışına çıkmak çok zordu. Bugünkü sistemin eskisinden iyi olduğunu düşünüyorum. 'Daha iyisi yok mu' diye eleştiriler olacaktır. Bu kişiden kişiye değişir.''

Yarımağan, 2006 yılında tek oturumlu sınav sistemine yönelik değişiklik yapıldığını hatırlatarak, bu değişikliğin üç aşamalı değişim sürecinin birincisi olduğunu söyledi.

İkinci aşamasının ise bu yıl uygulanacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LGS) olduğunu anlatan Yarımağan, ''Üçüncü aşaması ise 3-5 yıl sonra uygulanacak olan açık uçlu soru sorulması olacak'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...