Yasak Şehir 'online' tura açıldı

Pekin'de 600 yıllık tarihi olan Yasak Şehir, hizmete sunacağı yeni internet sitesiyle online olarak gezilebilecek.

Anadolu Ajansı 28.08.2009 - 15:06

Yasak Şehir 'online' tura açıldı

China Daily gazetesinin haberine göre, İmparatorluk Sarayının online gezi hizmeti 1 Ekimdeki Milli Gün kutlamalarıyla başlayacak.

Yasak Şehir Bilgilendirme Merkezi Müdürü Hu Çui, yaptığı açıklamada, müzenin hem online hizmet almak, hem de yerinde görmek isteyen ziyaretçilere 8 bin 707 oda ve 1,5 milyon civarında sanat eseriyle, yeni dönemde daha iyi hizmet sunacağını söyledi.

Hu, ayrıca akademik çalışma yapmak isteyen araştırmacılara, İmparatorluk Sarayına ait doküman ve resimlere online olarak ulaşabilme imkanı sağlayacak hizmet sayesinde, Çin tarihi ve imparatorluk yaşantısına dair çalışmaların daha çok yapılacağını kaydetti.

Gerçek görüntüler, fotoğraflar ve saray hakkında ayrıntılı bilgi bulunan site, aynı zamanda 725 bin metre karelik alanı üç boyutlu olarak gezme imkanı sunuyor.

Dünyada halen ayakta kalan en büyük saray olan Yasak Şehir, Ming Hanedanlığı'nın ortalarından Çing Hanedanlığı'nın sonuna kadar (1421-1911) 27 imparatora ev sahipliği yaptı.

Yaklaşık 725 bin metre kare alanı kaplayan Yasak Şehir, güneyden kuzeye yaklaşık bin metre uzunluğunda, doğudan batıya yaklaşık 800 metre genişliğinde. Dört tarafı, 10 metreyi aşkın yükseklikteki duvarlarla çevrili olan Yasak Şehir, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...