'Yeni iPhone'a LCD paneli yetişmiyor'

Wall Street Journal'a konuşan kaynaklar, iPhone 5’in üretiminde parça sıkıntısı yaşandığını belirtti.

Haberler 01.09.2012 - 15:47

'Yeni iPhone'a LCD paneli yetişmiyor'

Apple, bu ay içinde tanıtması beklenen iPhone 5 için kitle üretime geçti. Apple’ın önde gelen donanım tedarikçilerinden Japon Sharp, yeni nesil iPhone için çok yüksek miktarda ekran üretimi yapıyor. Wall Street Journal gazetesine konuşan kaynaklar ise Apple’ın yeni nesil iPhone’un üretimi için yeterince parçaya sahip olup olmadığı konusunda soru işaretleri bulunduğunu belirtti.

WSJ’ye konuşan kaynaklar, Apple’ın önde gelen sıvı kristal ekran tedarikçilerinden Sharp’ın, iPhone ekranlarını Ağustos sonunda göndermeyi planladığını, ancak nakliyatın üretim aşamasındaki bazı sıkıntılar nedeniyle ertelendiğini ifade etti. Dahası, Sharp’ın LCD panellerinin nakliyatına birkaç gün içinde başlayıp başlamayacağı konusunda belirsizlik yaşandığı belirtildi.

Sharp, yeni nesil iPhone için LCD tedariki yapan üç şirketten biri. Diğer iki şirket Japonya’nın Display ve Güney Kore’nin LG Display şirketleri. WSJ, iki şirketin Apple’a parça göndermeye başladığı bilgisini verdi. Sharp, Mart ayında sulunan yeni iPad’in ekranlarının tedarikinde de geç kalmış ancak tablet bilgisayarın satışları olumsuz etkilenmemişti.

Apple, yeni nesil iPhone’u 12 Eylül’de tanıtmaya hazırlanırken, ABD’li şirketin Pekin temsilcisi Carolyn Wu, WSJ’ye en son gelişmeler hakkında yorum yapmayı reddetti.

YENİ iPHONE SÖYLENTİLERİ BİTMİYOR
Apple ve en büyük rakibi Samsung, küresel mobil cihaz piyasasının neredeyse yüzde 50’sine hükmediyor. Apple, yeni iPhone ile kendi ülkesinde Samsung’un önüne geçmeyi ve Güney Koreli rakibinin üstünlüğü ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Teknoloji dünyasında ise aylardır yeni iPhone hakkında dönen söylentilerin sonu gelmek bilmiyor.

Yeni iPhone’un tasarımı hakkında bilgiye sahip olduğu öne süre kaynaklar, geçtiğimi ay telefonun ‘hücre LCD’ paneline sahip olacağını öne sürmüştü. Bu teknoloji, dokunmatik sensörleri LCD’ye entegre ederek ekranın daha ince olmasını sağlayacak. Ayrıca, ayrı bir dokunmatik ekran katmanını gereksiz kılacak. Ancak bu tür ekranların, geleneksel LCD panellerine kıyasla kitle üretimi daha zor.

Dünyanın en büyük LCD panel üreticisi LG Display’in CEO’su Han Sang-beom, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada hücre LCD’lerin kitle üretimine başladıklarını açıkladı. LG Display’e kıyasla üretimde sıkıntı çeken Sharp, aynı zamanda ekonomik sorunlarla da boğuşuyor. Şirketin borcu 15 milyar dolar civarındayken, yeni mali dönemde açıklanacak rakamlarda Mart ayından bu yana 3.18 milyar dolarlık net zarar açıklanması bekleniyor.

Elektronik üreticileri tedarikçisi Foxconn, Mart ayında Sharp’ın hisselerinin yüzde 9.9’unu satın almayı kabul etti. Hon Hai adıylada bilinen Foxconn, Japon şirketi darboğazdan çıkarmak istese de, Sharp’ın hisseleri değer kaybetmeye devam etti. 

Sayfa Yükleniyor...