Demirtaş ve Yüksekdağ yeniden eş genel başkan seçildi

HDP 2. Olağan Kongresi'nde, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş genel başkanlığa seçildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 24.01.2016 - 16:42 | Son Güncelleme : 24.01.2016 - 17:52

demirtaş-yüksekdağ.jpg
Arşiv

HDP 2. Olağan Kongresi, Ankara'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrenin sloganı; "Yerel demokrasi, Demokratik Cumhuriyet'ti.''

Kongrede bin 49 delegeden 626'sı oy kullandı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 624 oyla yeniden HDP eş genel başkanlığına seçildi. Kullanılan oyların 2'si ise geçersiz sayıldı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Kongre için geniş güvenlik önlemleri alındı. Spor salonuna çıkan sokaklar trafiğe kapatıldı, salona giriş için polislerin yanı sıra 2 farklı noktada HDP görevlileri ayrıntılı arama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaklaşık bir saat süren bir konuşma yaptı.

"TÜRKİYE'NİN FELAKETİ HEPİMİZİN FELAKETİ OLUR"

Öz yönetim ve özerkliğin, barikat veya hendekle ilgisi olmadığını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Normal bir şey de değil. Bizim savunduğumuz sistemde her yerde hendek ve barikat olacak diye bir şey yok. Biz, barikat, hendek veya ona yönelen orantısız devlet şiddetini normal görmüyoruz. Biz, bu sorunun ortaya çıkmasına yol açan ana soruna bakmamız gerektiğini söylüyoruz. Onu anlarsak diyalog ve müzakere ile bunları çözmek çok kolaydır. Hükümet ise bu mevcut durumu ortadan kaldırmak için 'Ev ev temizlik yapacağım' diyor. Mevcut durumun kamu güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyorsanız gelin o zaman diyalog ve müzakere kanalını konuşalım. Türkiye bizim ortak vatanımız. Türkiye'nin felaketi hepimizin felaketi olur. Bu felakete sürüklenmeyi durduracak biricik şey demokrasimizi güçlendirmektir."

''KADER DEĞİL''

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, "Türkiye halklarına dayatılan yönetim biçimi bir yazgı değildir, kader değildir. Bizler değişimin gücüne inananlar olarak Türkiye'nin ve Türkiye halklarının bu despotik rejime bir tutsak haline getirilmemesi için mücadele ediyoruz" dedi.

AK PARTİ VE MHP, KONGREYE DAVET EDİLMEDİ

Kongre salonunda sadece Türk bayrağı ve HDP bayrağına yer verildi. Kongreye AK Parti ve MHP temsilcileri davet edilmedi. CHP adına kongreyi, genel başkan yardımcısı Bülent Tezcan takip etti.

PM LİSTESİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

HDP 2. Olağan Kongresi'nde delegelerin oylarıyla belirlenen 100 kişilik Parti Meclisi (PM) listesinde ise önemli değişiklikler yapıldı. Eski üyelerden 24 isim yerini korurken, 76 yeni isim PM'ye girdi.

Buna göre, seçim hükümetinde yer alması için götürülen bakanlık teklifini kabul etmeyen eski İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, önceki PM'de olmasına karşın yeni listede kendisine yer bulamadı.

Aynı şekilde parti içi muhalif çıkışlarıyla bilinen Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da PM'ye giremedi. Eski PM'de yer alan birçok isim yeni listeye giremezken, bir önceki dönemde milletvekili olan Mülkiye Birtane ve Aysel Tuğluk yeni PM üyesi seçildi. 7 Haziran'da milletvekili seçilen ancak 1 Kasım'da parlamentoya giremeyen Rıdvan Turan ve Yurdusev Özsökmenler Parti Meclisi'nde yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun, terör örgütü PKK'nın mali kaynaklarına yönelik operasyonunda tutuklanan Zeki Çelik asıl listeden PM yedek listesine çekildi.

Parti Meclisi önümüzdeki günlerde ilk toplantısını yaparak görev dağılımını gerçekleştirecek.

Sayfa Yükleniyor...