Mehmet Şimşek kimdir? Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kaç yaşında ve hangi görevlerde bulundu?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Yeni kabinede yer alacak bakanların açıklanması ardından Mehmet Şimşek'in hayatı ve daha önceki görevleri araştırılmaya başlandı. Peki, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kimdir, kaç yaşında ve hangi görevlerde bulundu? İşte Mehmet Şimşek'in hayatı ve kariyeriyle ilgili bilgiler.

Mehmet Şimşek kimdir? Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kaç yaşında ve hangi görevlerde bulundu?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ocak 1967'de Batman'da doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Mehdiye'dir.

Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı.

Ankara, İstanbul, New York ve Londra'da uluslararası kuruluşlarda ekonomist, stratejist ve yönetici olarak çalıştı. "Emerging Markets" dergisi tarafından 2013 yılında "Yükselen Avrupa'da Yılın Maliye Bakanı" seçildi, aynı yıl "Foreign Policy" dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.

23. Dönemde Gaziantep, 24. Dönemde Batman Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 61 ve 62. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Sayfa Yükleniyor...