Yeşil ve Aygan’a tutuklama talebi

Diyarbakır’da 1992 – 1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili devam eden davada savcı ‘Yeşil’ kod adlı Mahmud Yıldırım ve Abdülkadir Aygan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.

Anadolu Ajansı 03.11.2009 - 14:39

Ankara'daki evinde intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca, ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım, terör örgütü PKK itirafçıları Fethi Çetin, Kemal Emlük, eşi Saniye Emlük, Muhsin Gül, Abdülkadir Aygan ve Uzman Çavuş Yüksel Uğur'un Diyarbakır'da 1992-1994 yılları arasında Harbi Arman, Lokman Zugurlı, Zana Zugurlı, Servet Aslan, Şahabettin Latıfeci, Ahmet Ceylan, Mehmet Sıddık Etyemek ve Abdulkadir Çelikbilek'i öldürdükleri gerekçesiyleyargılandıkları davaya devam edildi.

Söz konusu sanıklar ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'', ''İşkence yapmak'', ''adam öldürmek'' suçlarından sekizer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Mahmud Yıldırım ve Abdülkadir Aygan’ın aralarında bulunduğu 5 sanık Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca, askeri personel Saniye Emlük ve Uzman Çavuş Yüksel Uğur'un yargılanması ise 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde sürüyor.

Diyarbakır’daki davada maktul yakınlarının avukatlarından Habibe Danışman Deyar, yaptığı savunmada, dava dosyasının mahkemeler arasında 4 yıl boyunca gidip geldiğini ve sağlıklı bir yargılamanın bugüne kadar yapılamadığını ileri sürdü.

Söz konusu davayla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunduklarını da hatırlatan Deyar, ''Hakkında yakalama kararı bulunan bazı itirafçı sanıkların isimleri İçişleri Bakanlığı tarafından o tarihte güvenlik gerekçesiyle değiştirilmiştir. Bu şahıslar hakkında hala eski isimlerine göre işlem yapılıyor. Bunların verilen yeni isimlerle aramasının yapılması lazım'' dedi.

İddia makamı, sanıklardan Abdulkadir Aygan'ın yurt dışında, Mahmut Yıldırım'ın ise nüfus kaydı örneğine göre halen sağ ve kaçak durumda olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Sanık Aygan hakkında iade talepnamesi düzenlenmesi için gıyabi tevkif müzekkeresi çıkartılmasının gerekli olduğunu ifade eden iddia makamı, ''Sanıklardan Abdulkadir Aygan ve Mahmut Yıldırım hakkında ayrı ayrı gıyabi tevkif müzekkeresi çıkartılmasına, daha sonra bu sanıkların dünya çapında aranması için haklarında kırmızı bülten formunun düzenlenmesi talep olunur'' dedi.

Mahkeme heyeti, iddia makamının talebini değerlendirmek üzere duruşmayı erteledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...