Irak yönetimi, bir toplantıya katılmak üzere Erbil'e hareket eden Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı taşıyan uçağın inişine izin vermedi. Kararın, resmi heyeti taşıyan Başbakanlık uçağının havalandığı sırada gelmesi nedeniyle uçak Kayseri'ye zorunlu iniş yaptı.

Akşam saatlerinde Ankara'ya dönen Bakan Yıldız, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Yıldız, ''Böyle bir iletişim kopukluğunun giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte Iraklı yetkililerle bu konuları tekrar değerlendireceğimizi umuyorum'' dedi.

Erbil'deki toplantının 19 ayrı ülkeden dünyanın en büyük şirketlerinin katıldığı bir etkinlik olduğunu belirten Yıldız, şunları kaydetti:

''Merkezi Irak hükümetinin hassasiyetlerine dikkat ettiğimizi ve Irak'ın bütünlüğünün bizim için önemli olduğunu daha önce birçok defa vurguladık. Onun için bunu çok anlamlı bulamadığımızı ve böyle bir iletişim kopukluğunun giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte Iraklı yetkililerle bu konuları tekrar değerlendireceğimizi umuyorum.''

3 yıl içinde Irak'taki bir çok proje fırsatlarını değerlendirdiklerin söyleyen Yıldız, "Ortaklarımızla beraber 25 milyar dolarlık iş aldık. Yalnızca TPAO'nun hissesine düşen 5,2 milyar dolarlık iş var. Bunlar Irak'ın kuzeyi güneyi ayırmadan yapıldı'' diye konuştu.

Taner Yıldız, Türkiye'nin dünyanın birçok petrol şirketinin kayıtsız kalmadığı bir yere kayıtsız kalmasının beklenmemesi gerektiğini belirterek, yaşanılan hadisenin Irak'taki anlaşmaları etkilemeyeceğini düşündüğünü vurguladı.

İletişim kopukluğunun büyük projelere mani olmayacağını inandığını dile getiren Yıldız, ''Irak'ın normalleşmesi için 7 milyon varillik günlük petrol üretim kapasitesine ulaşması bu projelerden geçiyor. Bugünkü 2,7 milyon varillik günlük üretimin yaklaşık 3 katına çıkması gerek. Bu sağlanırsa Irak normalleşir'' diye konuştu.

Kendilerine tüm Irak hava sahasının özel uçaklara kapandığının söylendiğine dikkati çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti:

''Açıkça söylemem gerekirse dün oraya inen özel uçaklar vardı. Kararın süresini hep beraber izleyeceğiz. Bunlar hep izleniyor ve gözleniyor. Iraklı yetkililerin bu iletişim kopukluğunu gidereceğine inanıyorum. Dışişleri'nin görüşmeleri oldu.''