Yine kene, yine ölüm

Çorum'da kenenin ısırdığı kişi hastanede yaşamını yitirdi. Bu yıl keneden ölenlerin sayısı 8'e çıktı. Sağlık Bakanı Akdağ, geçtiğimiz yıla göre hastalığa yakalananların sayısında düşüş olduğunu söyledi.

29.05.2009 - 13:43

Yine kene, yine ölüm

Çorum'da yaşayan 60 yaşındaki Selahattin Abdal, bir hafta önce bahçede çalışırken kene tarafından ısırıldı.

Akşam eve geldiğinde göğsündeki keneyi fark eden Abdal, kız kardeşinden keneyi çıkartmasını istedi. Kız kardeşi de kullandığı kolonya yardımıyla ağabeyinin göğsündeki keneyi eliyle çıkardı.

Dün sabah saatlerinde fenalaşan Sebahattin Abdal, yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Abdal'ın Çorum Devlet Hastanesi'nde yapılan tahlillerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsüne rastlandı.

Cankurtaranla Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen iki çocuk babası Abdal, yapılan müdahaleye rağmen sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Yakınları tarafından öğleden sonra doğum yeri olan merkeze bağlı Pembecik köyüne getirilen Sebahattin Abdal'ın cenazesi, toprağa verildi.

Yaklaşık 20 yıl önce eşinden ayrılan Abdal'ın, 15 gün önce Gülüstan Akyazı ile evlendiği öğrenildi.

Abdal'ın hayatını kaybetmesiyle kene ısırması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi. Dün de Erzurum'da bir kişi yaşamını yitirmişti.

BAKAN AKDAĞ: HASTALIK AZALDI
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalananların sayısının geçen yıla oranla azaldığını belirterek, "Geçen yıl Mayıs ayının sonuna kadar bu hastalığa yakalananların sayısı 300'ün üzerindeyken, bu sene 100 civarındadır" dedi.

Hastalığa karşı özellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların duyarlı olmasını isteyen Akdağ, "Şehirlerde yaşayanlar için çok önemli bir risk yok. Şehirlerde yaşayanlar için teorik olarak risk sıfırdır diyemeyiz. Ama bugüne kadar hastalanan 3 binin üzerindeki vatandaşın içinde şehirde bu hastalığı kapan kimse yoktur" diye konuştu.

KENE TAMAMEN YOK EDİLEMİYOR
Akdağ şu bilgileri verdi:

"Keneyi tamamen yok etmenin, tabiattan uzaklaştırmanın hemen hemen mümkün olmadığını bu işin uzmanları söylüyor. Sayı biraz azaltılabiliyor, bunu da Tarım Bakanlığı yapıyor."

KKKA hastalığının özellikle Erzurum'un kuzeyi, orta Karadeniz'in iç kısımları ile Doğu Anadolu'nun kuzeye yakın yerlerinde görüldüğünü bildiren Akdağ, bilhassa kırsalda yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin sık sık vücutlarında kene kontrolü yapmalarını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...