TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Bursa'daki 8 hastanın hayatını kaybettiği yangının ardından Şevket Yılmaz Hastanesi'nde teknik inceleme yaptıklarını söyledi.

Koramaz, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yapılan teknik incelemede, hastanenin mimari, mekanik tesisat ve elektrik tesisat projelerinin ilgili meslek odalarının mesleki denetimlerinden geçirilmemiş ve projelerden farklı uygulamaların gerçekleştirilmiş olduğu görülmüştür.

Ayrıca hastanenin birçok bölümünde havalandırma açısından sorunlar yaşandığı, acil bölümde, yoğun bakımda havalandırmaların çalışmadığı ve uygun olmadığı, otopark dahil bazı bölümlerde sprinkler sistemi-sulu söndürme sistemi ve havalandırma tesisatının bulunmadığı, hastanenin yangın algılama, uyarı sistemlerinin görev yapmamış olduğu, kabloların yangın yönetmeliğine uygun olmadığı, hastane mimarisi ile elektrik ve mekanik tesisatlarının yangın standartlarına uyumlu olmadığı, elektrik kesintisi durumunda hastanenin yoğun bakım bölümündeki cihazları besleyecek kesintisiz güç kaynağının bulunmadığı, elektrik kesintisi sırasında jeneratörün devreye girmediği görülmüştür."

Koramaz, yoğun bakım ünitesinde yatan 8 vatandaşın tüm bu eksiklik ve hataların sonucunda hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Koramaz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Ülkemizdeki yasal mevzuat, hastanelerimizde olması gereken teknolojik tesisatların mevcut teknik şartnamelere göre tesis edilmesini, güvenli ve sağlıklı bir şekilde işletilmesini, bakım ve periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktan uzaktır. Bilinmelidir ki, hastane sağlık personeli ve hastanelerde ameliyat olan, çeşitli birimlerinde tedavi gören hastalarımız ve yeni doğan bebeklerimiz, çok sorunlu olan hijyenik klima ve havalandırma, yangından, dumandan korunma tesisatlarına bu nedenle teslim edilmektedir.

Bu tesisatların fonksiyonlarını kaybetmeden, düzenli olarak bakım ve periyodik kontrollerinin gerçekleştirilerek işletilmesi sonucu, hastalarımız ya da yeni doğan bebeklerimizin can güvenliği garanti altına alınabilir. Ülkemizde son yıllarda hastanelerde yaşanan enfeksiyonlara ve kazalara bağlı ölümler böyle bir garantinin olmadığını gözler önüne sermektedir."

MMO Başkanı, her türlü yapı denetim mevzuatının dışında tutulan başta hastaneler olmak üzere kamuya ait binaların yapı denetimine açılması gerektiğini söyledi.

Video: Bursa'da hastanede yangın